Sinemalar.com

5 Maddede ‘Watchmen’

6 Mart 2009

1)    Ve bir çizgi roman daha sayfalardan çıkıp beyazperdede yerini aldı: “Watchmen”. 80’li yılların ikinci yarısında yayınlanan ve filme çekilmesi imkansız olarak görülen bu çizgi roman, yapımcılarının 10 yıllık sabrı sonunda film haline gelebildi. Yönetmen koltuğunda ise “300 (Spartalı)” filmi ile bir anda gözleri üzerine çeviren Zack Snyder var. Türkiye’de bile 800 binin üzerinde izleyiciyi salonlara çekmeyi başaran bu filmin yönetmeninden bu kez de elbette büyük bir iş beklendi haliyle. 120 milyon dolarlık bütçesi de bu beklentiyi boş çıkarmamak için çalışıldığının ipucunu veriyor zaten. Ayrıca film için yaklaşık 200 farklı set kuruldu. Son dönemin en heyecanla beklenen filmlerden biri oldu, yayınlanan her haberi ve görüntüsü beklentiyi artırdı.

2)    “Watchmen” bir süper kahraman filmi gibi görünse de aslında değil. Film 1985 senesinde geçiyor. Bir dönem soyguncuların tanınmamak için süper kahraman kılığına girmesi üzerine bazı polisler de aynı yolu izleyerek suçluların arasına karışıp onları kolayca yakalamayı başarır. İşte “Watchmen” de, bu işi üstlenen süper kahraman görünümlü insanlar aslında. Bir zaman sonra kahramanların bu şekilde çalışması hükümetçe engellenir ve kimliklerini gizleyerek yaşamaya başlarlar. Hatta bir kısmı devlet için, normal görevlerde çalışır. İçlerinden  “Komedyen”in bir gece öldürülmesiyle beraber bu gruba bir komplo girişimi olduğu diğer üyeler tarafından anlaşılır ve eski arkadaşlar bir araya gelmeye başlar. İşin arkasında kimin olduğunu araştırmaya başlarlar.

3)    Fragmanlarına bakılırsa aksiyon sahneleri ve efektleri bol bir film vaat ediyor izleyiciye. Kısmen öyle olsa da, daha ağır ilerleyen bir film var ortada. Alt metinleri ve hatta normal diyaloglarında, görünenin ötesinde başka şeylerden; dünya düzeninden ve insanların korkularından bahsediliyor. Amerikan rüyasına eleştirel gözle bakarken, bir yandan da insanların aslında mevcut düzen olmasa ne kadar saldırgan hale geleceğinin de altını çiziyor. Özellikle ilk yarısında hareket yüzdesi oldukça düşük. İkinci yarıdaki hareketlenmeyle beraber bu kez ilk yarıdan uzaklaşma ihtimaliniz de var. Yani çizgi romana sadık kalalım derken, her şeyi anlatıp atlamama derdiyle bir dağılma yaşanıyor. Ne çok derin bir film izliyorsunuz ne de aksiyon sahneleriyle dolu bir macera filmi. Süper kahraman olarak gösterilen insanların biri hariç hiç birinin süper gücü yok mesela. Sadece kostümleri var. Bu da zaten alışkın olunan “süper kahraman” filmlerinden birini izlemediğinizi hatırlatıyor.

4)    Filmin oyuncu kadrosuna bakıldığında star olan kimseyi göremiyoruz. Böylesi büyük bütçeli bir filmin handikabı bu olabilir mesela. Bir kısmı tanıdık yüzler olsa da, beklenen ışığı alamıyorsunuz. Oyuncuların da sıradan görünmesine çalışılarak belki de “süper kahraman değiller, aslında insanlar” cümlesinin altı çizilmeye çalışılmış. Bu durumda da inandırıcılık sorunu çıkıyor ortaya. Aralarında “Komedyen” tiplemesini başarılı buldum. Radyoaktif bir ortamda kalınca tamamen değişen Dr. Manhattan’ı da ayrı bir yere koyabiliriz. Mavi ışık saçan hali ve üstün özellikleriyle diğerlerinden ayrılmayı başarıyor. Ancak aynı şeyi diğerleri için de söylemek pek mümkün değil.

5)    Görsel olarak çok iyi sahneler de barındıran “Watchmen”, bazı şiddet görüntüleri nedeniyle 18 yaş sınırıyla vizyona giriyor. Neredeyse 3 saati bulan süresi ise biraz sıkılmanıza neden olabilir. Ne bir “300”, ne “Matrix” ne de “Superman” izliyorsunuz. Yani ileriki yıllarda “bak bu da Watchmen’deki sahnelerden biri” denilebilecek, akılda kalıcı bir şey yok. Filmde çok tanıdık şarkılar ve şarkıcılar da size eşlik ediyor ki en keyifli taraflarından biri de bu. (“Nat King Cole – Unforgettable” gibi) Uzun süredir sabırsızlıkla beklediyseniz ve çok şey bekliyorsanız, biraz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Ancak “her türlü çizgi roman uyarlamasını severim” diyenlerdenseniz güzel bir görsel şölen sizi bekliyor.

 

Tüm yorumlar (7)

Avatar
-TaMaRa- (Efsane) | 18 Ağustos 2009, 21:21

Müthiş.. Bu keLime fiLmi tarif etmek için yeterLi kaLır mı biLmem ama tek keLime iLe müthiş.. KahramanLarı ve anti kahramanLarı dünyanın siyasaL gerçekLikLe iLe içinde insan öğesini sonuna kadar hissetirerek bu kadar güzeL harmanLayan bir yapım daha izLememiştim... Bir yandan kahramanLarı tek tek yaşamLarı inceLeyip seçtikLeri yoLLar iLe kendi hayatLarını ve insanLığı nasıL etkiLedikLerini izLerken diğer yandan dünyadaki poLitik oLayLarı izLiyoruz... ÖyLe bir noktaya geLiyor ki fiLm sonuna doğru her iki durumda çok iyi harmanLanmış bir yapım oLduğunu düşündürüyor... "Dünyanın kenetLenmesi için topLu yıkıma ihtiyaç vardır" bu birçok fiLmde kuLLanıLan bir ana fikir ama bu fiLmde gerçekten çok çok iyi işLenmiş.. o görseL efektLerLe birLikte poLikayı ve insan duyguLarını, biLinmezLiği çok başarıLı bir şekiLde bir araya getirmiş.. Ama öte yandan fiLmin sonunda Lourie karakteeinin söyLediği repLik -Hiç birşey asLa sona ermez- insanLığın bu şekiLde kaLması için hep bir yıkımın eşiğinde oLmasına ihtiyacı oLduğunu düşündürdü bana... Bunun dışında fiLmin sinemasaL oLarak da değeri yüksek bence, ses ve görüntü kaLiteLeri muhteşem birçok sahne varki gerçek mi efektmi ayırd edemiyorsunuz.. Her bir kara profesyoneLce hazırLanmış fondaki müzikLer çok iyi seçiLmiş.. Senaryo ise çok başarıLı, gerçekten çok orjinaL repLikLer var.. Dr. Manhattın iLe Lourie'nin marsda geçen insanLık ve mucizeLer iLe iLgiLi geçen diaLogLarı çok iyi hazırLanmış.. ÖyLe rekLikLer ve karaLer var ki fiLmde bir yandan kLasik kahraman fiLmi gibi oLduğunu düşündürürken ama öte yandan bu kLasik kahraman fiLmLerine orjinaL göndermeLer yaparak kaLitesini gösteriyor.. FiLm 2 buçuk saat oLmasına rağmen izLeyiciyi hiç sıkmıyor ve her bir karesinde daha da sıkı bağLıyor bence... Temposu da çok iyi.. Yüksek aksiyon sahneLeri ustaca hazırLanmış.. Bazı izLeyici fiLmin teori ya da açıkLama kısımLarı sıkabiLir ama beni hiç bir şekiLde sıkmadı aksine bu açıkLamaLar üretiLen teoriLer fiLmde daha sıkı bağLadı.. FiLmin sonu ise kısmen tahmin ediLebiLir oLsa da yine de izLeyici şaşırtmayı, anLatmaya çaLıştığı şey iLe de sarsmayı başarıyor..OyuncuLukLar ise ayakta aLkışLanacak cinsten.. Romantik-komedi fiLmLerinde görmeye aLıştığım Jeffrey Dean Morgan'ı bu şekiLde izLemek çok başka bir zevk verdi bana, gerçekten çok iyi bir iş çıkarmış.. Yine romantik komediLerden aLışık oLduğumuz Malin Akerman ve Matthew Goode da bana çok farkLı geLdi.. Hepsi üztLendiği roLLeri hakkıyLa oynamış ve hepsi aksiyon sahneLerinde çok iyi performans sergiLemiş.. FiLm bu açıdan da türünün örnekLerinden ayrıLıyor bence.. içinde barındırdığı birçok oyuncu asLında romatik-komedi oyuncusu..

Cevap Yaz
0
0
montana34 (Dublör) | 27 Mart 2009, 16:01

Film sanki sanatsal bir kahraman filmi.Hiç bu kadar iyi bir senaryo beklemiyordum.Diyaloglar ve Rorschach karakteri çok etkiliyor insanı.

Cevap Yaz
0
0
nosterefatu (Amatör) | 24 Mart 2009, 17:12

Rorscach karakteri çok güzel işlenmiş.Ayrıca normal süper kahraman filmleri gibi boş aksiyonla dolu bir film değil bu yönünü çok sevdim.Ayrıca uzunluk hiç sorun değildi gece seansına gitmeme rağmen hiç sıkılmadım.Filmin kesilmemiş versiyonu çıkınca da edinmeyi düşünüyorum.

Cevap Yaz
0
0
jackville (Star) | 13 Mart 2009, 00:23

süresi çok uzunmuş cidden ama ben şahsen farketmedim..ara verdiklerinde noluo ya devam etseydik die kaldım..karakterlere gelince ben dr. manhattan ve rorschach karaketri benim filmden memnun ayrılmamdaki en önemli etkenler...fillmin başında yapılan göndermeler güzeldi...ve sonu çok mantıklıydı ve doğruydu bence..

Cevap Yaz
0
0
slovkin (Jön) | 10 Mart 2009, 19:21

Her zamanki gibi güzel bir yorum olmuş fakat 4.cü şıktaki oyuncu eleştirisinde Roscharch karakterinede ayrı parantez açılmalı,sesini kullanışı ve oyunculuğuyla bence en önplanda o vardı.Birde ben watchmen in v for vendetta gibi sonradan şaha kalkacağını düşünüyorum.Bana kalırsa gelecekte kült mertebesine ulaşabilir çünkü filmdeki diyaloglar ve altmetinler gerçekten çok sağlam bence en az 2-3 kere izlenmeden kesin kanıya varılmamalı.

Cevap Yaz
0
0
trian (Profesyonel) | 15 Eylül 2009, 06:21

Rorschach karakterinin filmdeki yeri gerçekten apayrı sesini kullanışı çok iyi ses tonuna bağlandım resmen düblaj izleyip ziyan etmeyin filmi, birde benzetmeye çalışmışlar tonunu ne kadarda yapmacıktı. Orjinaldeki o seslerdeki çıkışları dunlajda bulamassınız. Kesinlikle katılıyorum sonradan kült olucak watchmen bu film en az 2 3 kez izlenmeli dediğin gibi ilk izlenim çok yanıltıcı oluyor. Ben her izlediğimde apayrı bağlandım hayran kaldım. Filme sevgim izledikçe katlanıyor.

0
0
DrManhattan (Dublör) | 5 Nisan 2009, 00:26

Bence doğru söylemişsin ben v for vendettayı izlediğimde imdb puanı 7.9 du 5-6 ay sonra 8.2 oldu bence watchmen de sonradan artıcak çünkü çoğu insan sinemaya gidip aksiyon bekliyo bulamayınca beğenmiyor dediğin gibi filmde çok iyi diyaloglar ve ince detaylar var

0
0
Görüşleriniz