İstanbul'da Festival Zamanı !

06.04.2009 10:18
İstanbul'da Festival Zamanı !

İKSV tarafından AKBANK sponsorluğunda gerçekleştirilen ve sinemaseverlerin bütün bir yıl heyecanla bekledikleri Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda, Türk sinemasının geçmişten günümüze tüm seçkin simalarının buluştuğu bir törenle açıldı.

 

İstanbul Film Festivali’nin Açılış Töreni; Bergüzar Korel ve Cem Davran’ın sunuculuğunda Candan Erçetin, Şevval Sam ve Melike Demirağ’ın şarkılarıyla renklendi. Selim Atakan’ın piyanosu eşliğinde sahne alan Candan Erçetin “Une Belle Histoire” ve “İçin için yanıyor yanıyor bu gönlüm”, Şevval Sam “Singing in the Rain” ve “I could have danced all night” ve Melike Demirağ ise “Yar yar değil” ve “Rüzgârlı bir Akşamüstü” adlı şarkılarını seslendirdi.Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl ‘’Türk sinemasının hafızası’’ olarak da adlandırılan eleştirmen, arşivci, yazar Agâh Özgüç; usta oyuncu Hale Soygazi ve Türk sinemasının çekirdekten yetişen yönetmenlerinden Erdoğan Tokatlı’ya verildi.

 

Akbank sponsorluğunda düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali;  Beyoğlu’nda Emek, Yeni Rüya, Atlas, Beyoğlu, Pera Müzesi Salonu ile Kadıköy’de Rexx ve Nişantaşı CityLife City’s sinemalarında gösterilecek 200 filmin yanı sıra, festivaldeki temalarla bağlantılı ve konukların katılımıyla renklenecek ustalık sınıfı ve söyleşiler ile paralel etkinliklerle konser ve partilerle 16 gün boyunca İstanbul’da tam bir şenlik havası estirecek.