Sinemalar.com

5 Maddede “Kehanet (Knowing)”

10 Nisan 2009

1)    “Kehanet” geçmiş, bugün ve geleceği buluşturan filmlerden birisi. Şifrelere dayalı aksiyon filmlerini sevenlerin bir süredir merakla beklediği filmin yönetmeni ise Alex Proyas. Proyas’ı “Dark City, The Crow” ve “I. Robot” gibi filmlerden hatırlamak mümkün. Çekmiş olduğu filmlerle kendi tavrını ortaya koyan ve özellikle birkaçıyla sinemaseverlerin ve eleştirmenlerin de beğenisini kazanan yönetmen bu filmle filmografisinde yeni bir sayfa açıyor. Senaryosunun son halini alması 8 yıl süren filmin başrolünde ise Nicolas Cage var.

 

2)    Film 1959 senesinde bir okulda başlıyor. Öğrencilerden geleceği hayallerindeki gibi resmetmeleri isteniyor ve sonra bu resimler 50 yıl sonra açılmak üzere bir zaman kapsülüne konuyor. Her öğrenci üç aşağı beş yukarı benzer şeyler çiziyor ama birisi sadece rakamlardan oluşan bir kâğıt veriyor. Bunların birileri tarafından kulağına fısıldandığını söyler. 50 yıl sonra kapsül açıldığında bu tuhaf kağıt profesör John’un (Nicolas Cage) oğlu Caleb’in eline geçer. John bunun bir kod olduğunu çözer ve anlar ki sıralanan tarihler şimdiye kadar dünya üstünde gerçekleşen felaketlerin tarihleri ve ölü sayıları. Gerçekleşmeyen üç kehanet vardır ve bunların izini sürmeye başlar.3)    Filmin yıldızı elbette Nicolas Cage. “Elveda Las Vegas, The Rock” ve “Face/Off” gibi filmlerle yıldızı parlayan Cage’nin son dönemine bakıldığında aynı parıltıdan bahsetmek güç. Birbirine benzer rollerde karşımıza çıkarken hep aynı adamı izlemeye başlar olduk. Filmde canlandırdığı karakterleri değil hep Nicolas Cage’yi izledik. Cage bir role girmiyor da filmler onun üstüne inşa ediliyor gibi. Kehanet’te de bu durum bozulmuyor. Senaryo ve yönetmenden kaynaklanan sorunlarla beraber yapay bir oyunculuk izliyoruz. Kötü, sıradan diyaloglar ve “her sorunu tek başıma korkusuzca çözerim” tarzında bir kahraman olarak her şeye atlaması filmden uzaklaştıran etkenler. Ayrıca oğlunu canlandıran çocuk oyuncu da replikleri nedeniyle samimiyetsiz duruyor. Çokbilmiş bir çocuk olabilir ama bir yerden sonra “hadi canım“ dedirtiyor.4)    “Kehanet” belki senaryo ve oyunculuk olarak sınıfta kalıyor ancak görsellik ve efektler konusunda oldukça başarılı. Belki de tek iddiası budur. Özellikle metro sahnesi tam bir şölen. Teknik olarak ne kadar ileri gidildiğinin bir göstergesi. Aynı durum bir şehrin parça parça yok olduğu sahne için de geçerli. Hele ki sinema perdesinde ve iyi bir ses sistemiyle izlerseniz etkisi daha da büyük.5)    Film, dahil olduğu türe herhangi bir yenilik getirmiyor. Olayların gelişme sırasını az çok tahmin ediyorsunuz ve şaşırmıyorsunuz. Zira bu kurguda bir sürü film izlemiş olma ihtimaliniz büyük. Aynı şeyleri izlemek size sıkıcı gelmiyorsa ve “Nicolas Cage nerede oynasa izlerimci”lerdenseniz filmden beğeni ile ayrılacaksınız demektir. Ama bir “Dark City” bekliyorsanız, yan salonlarda oynayan diğer filmleri değerlendirin.

Tüm yorumlar (34)

Avatar
meloni (Figuran) | 18 Aralık 2010, 08:59

Onu bunu bilmem de Nicolas Cage usta bir aktör.Ben onu kehanet filmine gayette yakıştırdım.Filmde çok güzeldi,o da yine rolünün hakkını veriyordu.Daha fazla nasıl bir şey beklenebilir ki ? "Con Air,Yüz yüze" gibi fimleriyle zirveye ulaştı bence.Evet son zamanlarda çok ortalıkta değil ama Kehanet filminde "Ben burdayım" dediği bir filmdi.Haberde şöyle bir ifade var  "Kehanet belki senaryo ve oyunculuk olarak sınıfta kalıyor ancak görsellik ve efektler konusunda oldukça başarılı" Kesinlikle yanlış olduğunda ısrarlıyım.Ben daha önce böyle bir konuyla karşılaşmıştım,evet kıyamet senaryolarıyla çoğu kez karşılaştık,ama bu biraz daha farklı bir filmdi.Oyuncularda gayet iyidi ayrıca.Daha ne bekliyorsunuz ki...Filmdeki çocuğu bile eleştirmişsiniz.Tamam bizim "Osman" gibi rol yapmıyor olsa da filmde oyuncularda senaryoda gayet iyiydi...İzleyen zaten puanını vererek filmi ulaşması gereken yere ulaştırmıştır.

Cevap Yaz
0
0
Semmpatik (Figuran) | 8 Şubat 2010, 18:02

Nicolas Cage ilgili eleştiri cümlelerine iyi'leri hariç katılmıyorum.Nicolas cage tanımadan oyunculuğu hakkında yorum yapmanızda da sakınca görüyorum.Ve şunu da ekle'yeyim. Evet son zamanlarda yanlış projeler seçiyor.Ama... Nicolas cage'in oyunculuğu olmasa Rol Aldığı Film ancak İMDB puan'ı bile 4.5 puanlar'da yüzerdi ve istediği kadar çırpınsın çıkmazdı.Böyle film'ler anlıyorlar kurgu kötü neyse diyorlar,Nicolas Cage oyunculuğu var bizi kurtarır. Ve adamlar da Nicolas cage sayesinde ekmek yiyorlar.

Cevap Yaz
0
0
bulik (Jön) | 26 Kasım 2009, 19:01

çok güzel bir filmdi sonunda hayal kırıklığına uğrasamda beğendim.

Cevap Yaz
0
0
necdetpolat (Amatör) | 10 Eylül 2009, 15:57

Nicolas Cage pek çok şey yazabiliriz filmleriyle ilgili..tek kelimeyle oyunculuğu dört dörtlük kadar güzel

Cevap Yaz
0
0
KaJMeRaN-sn (Artist) | 15 Ağustos 2009, 11:09

Nicolas Cage' oyunculuğu konusundaki cümleleriniz her ne kadar yanlış olsada son yıllarda çektiği filmlerde hayal kırıklığı yarattığı gerçek.Bu seçici olmamasından kaynaklanyo.O muhteşem kariyerinin değerini bilmiyomuş gibi hep kötü senaryolar ve filmlerde rol aldı Lanetli Ada,Zor karar v.s..Ama oyunculuğuna laf edilmemesi gerekyo çok yetenekli ve iyi bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz