Nebula Filmine, Sibirya’dan Özel Ödül!

21.03.2019 12:42
Nebula Filmine, Sibirya’dan Özel Ödül!

Tarık Aktaş’ın yönetmenliğini üstlendiği Nebula filmi, Sibirya’da düzenlenen Uluslararası Ateş Ruhu Festivali'nde "Silver Taiga Ödülü"ne layık görüldü.

 

Yapımcılığını Güneş Şekeroğlu’nun, uygulayıcı yapımcılığını Barış Yıldırım’ın üstlendiği ve Hay Film yapımcılığında ortaya çıkan Nebula'ya Sibirya’dan ödül geldi. Anadolu insanının bilgeliğini sergileyip dünyaya tanıtmak isteyen film, Sibirya’da ilk filmlerin yarıştığı, bu yıl jüri başkanlığını ünlü yönetmen Lav Diaz’ın yaptığı Uluslararası Ateş Ruhu Festivali 2019’dan ödülle ayrıldı.

 

Festivalin ana bölümü olan "En İyi Uluslararası İlk Film" kategorisinde yarışan Nebula, kategorinin ikinci büyük ödülü olan "Silver Taiga" ödülüne layık görüldü. Ayrıca Nebula, festival kapsamında gerçekleşen gösterimi ile Sibirya’da büyük beğeni topladı. 

 

İnsanı ve insanın etrafını kuşatan tabiatla olan ilişkisini irdeleyen film Nebula, çocukken ölü bir at bulan Hay’ın yetişkinliğine kadar doğa-insan uyumunu sorgulamasını konu ediniyor. Tarık Aktaş’ın ilk uzun metrajlı filmi olan yapım yönetmene, 71. Locarno Film Festivali’nden "En İyi Yeni Yönetmen" ödülünü getirmişti. Bu ödül, ilk kez Türk bir yönetmene verilmişti.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği fonunu alan film, İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Köprüde Buluşmalar" etkinliğinde, 250 film arasında ilk 8’e girerek büyük ödül olan "Film Geliştirme Ödülü"nü almaya da hak kazanmıştı. 3 Mayıs 2019’da vizyona girmesi planlanan Nebula, ülkemizde 38. İstanbul Film Festivali’nin "Ulusal Yarışma" bölümünde yarışıp Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. Ardından 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin "Ulusal Uzun Film Yarışması" bölümünde yarışacak.