Yemen’in ilk kadın yönetmeni Ankara’da !

11.05.2009 11:49
Yemen’in ilk kadın yönetmeni Ankara’da !

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Yemen’in ilk kadın yönetmeni Khadija Al-Salami’yi konuk ediyor. Al-Salami’nin 11 yaşında evlendirilen bir kız çocuğun gerçek yaşamını anlattığı “Amina” adlı filminin ardından söyleşi gerçekleştirecek.

 

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin programında erken ve zorla evliliklere dikkat çeken filmlerden biri de, Yemenli yönetmen Khadija Al-Salami’nin “Amina” adlı filmi.

 

Ortak hayatların filmi: Amina

 

Ülkesinin ilk kadın yönetmeni olan Al-Salami, bir gazete haberi sayesinde haberdar olduğu Amina’nın öyküsünü anlatıyor bu filmde. 11 yaşındayken zorla evlendirilen, kocasını öldürmek suçundan ölüm cezasıyla yargılanan Amina’nın yaşadıklarını etkileyici bir dille aktaran yönetmen, bu filmiyle cezanın kaldırılmasını sağlamıştı. Tıpkı Amina gibi kendisi de 11 yaşında evlendirilen Khadija Al-Salami, böylece sinemanın gücünü göstermekle kalmayıp kadın dayanışmasının da simgelerinden biri haline geldi. Cezasının infazı için 9 yıl bekletilen, iki kez hapisten kaçıp ikisinde de geri dönen, kadın adalet bakanının cezaevini ziyaretiyle yaşamı birden değişen Amina’nın ‘gerçek’ öyküsünü anlattığı belgeseliyle birlikte festivale gelecek olan Khadija Al-Salami, filminin gösteriminde seyircileriyle söyleşecek.

 

Söyleşi 12 Mayıs Salı günü Kızılırmak Sineması’nda saat 13:00’te gerçekleşecek.