Ingmar Bergman Filmlerinin Vazgeçilmezi Bibi Andersson Vefat Etti

15.04.2019 09:57
Ingmar Bergman Filmlerinin Vazgeçilmezi Bibi Andersson Vefat Etti

On üç Ingmar Bergman filminde başrol oynayan İsveçli oyuncu Bibi Andersson, Pazar günü Stockholm'de hayatını kaybetti. Andersson, 83 yaşındaydı.

 

2009 yılında felç geçirip hastahaneye kaldırılan oyuncunun vefat haberi, yönetmen Christina Olofson tarafından duyuruldu.

 

Bibi Andersson, 1966 yapımı 'Persona'da türüne meydan okuyan rolünün ardından, Akademi Ödülleri’nin İsveç’teki eş değeri olan 4. Guldbagge Ödülleri’nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü aldı. Ayrıca Andersson, 1963'te Vilgot Sjöman'ın 'The Mistress'indeki çalışmasıyla Berlin Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" dalında Gümüş Ayı kazandı. 1968 ile 1972’deyse 'Persona' ve 'Syskonbädd'deki rolleriyle BAFTA'larda "En İyi Yabancı Oyuncu" olarak aday gösterildi. Ingmar Bergman filmi 'Persona' sayesinde ününe ün katan oyuncu daha sonra, 60'lı ve 70'li yıllarda sürekli çalışmaya başladı. Bu dönemde, John Huston'un 'Kremlin Mektubu' ve Robert Altman'ın 'Quintet'i de dahil olmak üzere 50'den fazla filmde rol aldı.

 

Andersson kariyerinin ilk yıllarında katıldığı Dramaten'de (Kraliyet Dramatik Tiyatrosu) film kariyeri boyunca sahne almaya devam etti. 1990'da ise oyunculuk kariyerini bir kenara bırakıp İsveç’in ulusal sahnesi olan Dramaten’in çeşitli oyunlarını yöneten bir tiyatro yönetmeni olarak çalışmaya başladı.

 

Andersson’un, Gabriel Mora Baeza ile evliliğinden bir çocuğu bulunmaktadır.