Zindan Adası Ekim'de Türkiye'de

10.06.2009 15:17
Zindan Adası Ekim'de Türkiye'de

Departed-Köstebek” ile Oscar ödülü kazanan yönetmen Martin Scorsese’in yönettiği “Shutter Island-Zindan Adası”nda, Massachussets sahili açıklarındaki bir adada suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği hastanedeki bir katilin esrarengiz şekilde kayboluşunu soruşturmakla görevlendirilen Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) adlı iki polisin baş döndüren hikayesi konu ediliyor.

 

Kısaca Konu:

Massachusetts’te suç işlemiş akıl hastalarının tedavi gördüğü adadaki hastanede bir hastanın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı üstlenen  iki polis müdürü kendilerini şiddetli bir kasırganın ve mahkumların ayaklanmasının tam ortasında bulurlar.

 


Daha önce üç filmde beraber çalışan Martin ScorseseLeonardo DiCaprio ikilisi, dördüncü kez işbirliği yapmak için “Shutter Island”ı seçtiler. Massachussets, Connecticut ve Nova Scotia gibi bölgelerde mekan taraması yapılan filmin çekimine 6 Mart 2008’de başlandı.


Massachusetts eyaletine bağlı Taunton’da yapılan çekimlerde, Amerikan ordusunda görev yapan bir askerin portresini çizen DiCaprio’nun 2. Dünya Savaşı’yla ilgili flashback sahneleri çekildi. Taunton’da bulunan Whittenton Mills tesislerindeki eski fabrikalarda ise Nazilerin Dachau Toplama Kampı’yla ilgili çekimler gerçekleştirildi. Hastaneyle ilgili çekimler eski Medfield Eyalet Hastanesi’nde yapılırken öyküde sözü edilen ada çekimleri de Peddock Adasında gerçekleştirildi. Filmin çekimleri 2 Temmuz 2008’de tamamlandı.


•    Leonardo DiCaprio, ortadan kaybolan hastanın soruşturmasını üstlenen Polis Müdürü Teddy Daniels’in portresini çizdi.
•    Mark Ruffalo, Teddy’nin partneri Polis Müdürü Chuck Aule rolünde oynadı.
•    Hastanenin başhekimini Ben Kingsley canlandırdı.
•    Teddy Daniels’in karısı rolünde Michelle Williams kamera karşısına geçti.
•    Hastane doktorlarından birisi rolünü Max von Sydow üstlendi.
•    Suç işlemiş akıl hastalarından birisini Jackie Earle Haley oynadı.

Kitap Hakkında


Dennis Lehane’in “Shutter Island-Zindan Adası” adlı romanının konusu 1954 yılında Shutter Island’da geçer. Bu adada Ashecliffe adlı bir psikiyatri hastanesi vardır. Teddy Daniels ve Chuck Aule adlı iki polis müdürü, çok sayıda cinayet işlemiş olan Rachel Solando adlı bir hastanın ortadan kaybolmasını soruşturmak üzere görevlendirilmişlerdir. Adanın her yerinde hastayı aramaya başlayan polislerin işi, şiddetli bir kasırganın patlamasıyla iyice zorlaşır.

Dennis Lehane’in “Shutter Island-Zindan Adası”nı yazarken amacı, “B sınıfı”, “Pulp” veya “Gotik” olarak adlandırılan tarza ithafen bir kitap yazmaktı. Lehane kitabını tanımlarken Bronte kızkardeşlerin çalışmalarıyla 1956 yapımı “Invasion of the Body Snatchers” filminin karışımı olarak nitelemişti. Kitabının ana karakterlerini radyo iletişimi gibi 20. yüzyıl araçlarından yoksun kaldıkları bir durumda bırakmak istemişti. Ayrıca kitabı bir önceki çalışması “Mystic River-Gizemli Nehir”den daha gergin bir atmosferde yapılandırdı.