Sinemalar.com

SineMardin Film Festivali Başlıyor !

SineMardin Film Festivali Başlıyor !
17 Haziran 2009

4. Uluslararası SineMardin Film Festivali, dört yıl önce sinemasız kentin film festivali olarak basladıgı yolculuguna bu yıl ilk defa uluslararası bir deneyimle devam ediyor.Türkiye’deki ilk ve tek senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, vizyon ve vizyon öncesi film gösterimlerinin yanı sıra sınırın ötesinden tanıdık ama bilinmeyen bir cografyayı konuk ediyor.


Mardin Sinema Dernegi ile New York Merkezli bir sanat kurumu olan ArteEast ve Sam Drama Yüksek Okulu isbirligiyle gerçeklestirilecek olan “Arap Sinemasına Bakıs” temalı bölümde çagdas Suriye sinemasından seçkiler Mardin’li sinemaseverlerle bulusacak. Programa, yönetmen ve yapımcı Ossama Muhammad, Noma Orman, Orwa Nyrabia, Anmar Hijazi ve Suriye’li genç sinema ögrencilerinin yanı sıra senarist ve yazar Khaled Khalifa katılacak.


SineSen ve Senaryo Yazarları Dernegi (SENDER) tarafından gerçeklestirilecek konferanslarda her iki ülkede ortak senaryo üretimi üzerine taktik ve stratejiler tartısılacak.


"Baskasının Acısını Anlamak” adıyla gerçeklestirilecek konferansta ise küresellesme sürecinde toplum odaklı senaryo üretimi sinema sosyolojisi üzerinden tartısılacak. Konferansa Tül Süalp, Nedim Süalp, Celal Çimen, Necla Algan, Yıldırım Türker, Burçe Çelik ve Hüseyin Kuzu katılacaklar.Festival ve etkinlik programı hakkında daha fazla bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm yorumlar (6)

Avatar
Azadi (Amatör) | 23 Haziran 2009, 01:27

Mardin'de sinema yok ! sinemanın olmadığını duyduğumda şaşırdım ve üzüldüm, demek ki bu ülkenin bölgelerinde hala sanatsız yaşayan halklar var, umarım bu trajedi en kısa sürede sona erer...

Cevap Yaz
0
0
Selime-Tugba (Figuran) | 30 Haziran 2009, 16:17

Mardin sinema salonu 150 koltuk kapasiteli ve 28 Şubat 2009 tarihinden beri faal olarak çalışmakta arkadaşım..

0
0
kurdishboy (Amatör) | 21 Haziran 2009, 17:02

sinemasız bir kentte film festivali yapılıyor çok garip bi ülkede yaşıyozruz gerçekten, komik ama bi o kadarda acı. vizontele filmi gibi kütüphanesi olmayan ileçeye kütüphane müdürü de atanmıştı.

Cevap Yaz
0
0
Selime-Tugba (Figuran) | 30 Haziran 2009, 16:31

Sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Mardin Sinema Derneği, Mardin’e bir sinema salonu kazandırmak için vermiş olduğu uğraşlar neticesinde bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir sinema işletmesini Mardin’li sinemaseverlerle buluşturdu...

0
0
mistage (Profesyonel) | 19 Haziran 2009, 18:59

şükür yarabbim sonunda dogulu kardeşlerimizede sinema kültürünü aşılamak birilerinin aklına gelebildi...

Cevap Yaz
0
0
gundifuat (Amatör) | 19 Haziran 2009, 17:34

Mardin'deyken sinemaya gitmek istemiştim ama yoktu. Ama SineMardin tabelası duruyordu yerinde.

Cevap Yaz
0
0
Selime-Tugba (Figuran) | 30 Haziran 2009, 16:28

Mardin, üç yıl aradan sonra tekrar sinemayla buluştu. SineMardin Gösteri Salonu, 28 Şubat tarihinde açıldı ;)

0
0
dipnot (Jön) | 17 Haziran 2009, 22:23

Sinema adına güzel bir adım atılmış devamının da geleceğinden şüphem yok

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz