Sinemalar.com

Hayalet Sevgililerim: “Romantik Komedi Filminde Değiliz, Anladım Nihayet”

24 Temmuz 2009

Romantik komedi filmi denince aklınıza gelen senaryo üç aşağı beş yukarı aynıdır. İki ayrı uçta yaşayan karakter vardır, bir şekilde yolları kesişir, birbirlerine karşı nefretle dolarlar ancak bir yerde olaylar kesişir ve yakınlaşırlar. Ardından da nefret sevgiye dönüşür. Sonra birinin geçmişindeki bir pürüz ilişkiyi zedeler, ayrılırlar. Son 5 dakikada ise birbirleri olmadan yapamayacaklarını anlarlar ve birleşirler. İşte mutlu son. “Ben bu senaryoyu çok severim ve hep izlerim, hiç bıkmam” diyorsanız işte fırsat: Hayalet Sevgililerim…Ünlü isimlerin ve olayların fotoğrafçısı olan Connor özgürlüğüne düşkün, gününü gün eden ve kadınları saatlerle hatta dakikalarla hayatında tutan biridir. O’nu büyüten amcası ölmüş ancak kadınlar hakkında her şeyi ondan öğrenmiştir. O’nun yolunda ilerleyip hızlı bir hayat yaşarken kardeşi Paul’un düğünü için eve gider. İşler burada karmaşık hale gelir. Her yerde evlilik karşıtı konuşmalar yapmaya başlar, kardeşini bu işten vazgeçirmeye çalışır, gelinin annesi ve nedimelerle yatmaya çalışır, sakarlıklarıyla düğünü mahveder. Bu arada çocukluk aşkı Jenny ile de karşılaşır. Bu arada amcasınınki başta olmak üzere 4 tane hayalet görür ve bunlarla beraber geçmişe bir yolculuk yapar. Bu yolculuğun sonunda da hayatıyla ilgili bir hesaplaşma başlar.“Hayalet Sevgililerim” ne komik ne de duygusal olmayı başaramayan bir film. Klasik, şaşalı bir açılış yapmaya çalışıyor ve baştan “eyvah” dedirtiyor. Çünkü o kadar samimiyetsiz ki film açılamıyor adeta. Komedi unsuru olarak eklenen her şey rahatsız edici bir hal alıyor. Matthew Mcconaughey genelde görmeye alıştığımız bir karakteri canlandırıyor. Her filmde artık aynı adamı izlediğimi hissettim. Aynı tür filmlerde aynı karakterleri canlandırmanın sonucu da bu olsa gerek. Jennifer Garner ile de iyi bir ikili oluşturamadıkları kesin. Sadece film için bir araya gelmiş iki oyuncu izliyoruz. Aradaki samimiyetsizlik filmden koparıyor. Ayrıca Michael Douglas gibi usta bir oyuncunun filmdeki etkisini de çözemedim. Canlandırdığı karakter gibi bir hayalet olarak filme giriyor ve çıkıyor.Filmin neredeyse her sahnesinde bir sonraki kareyi tahmin ediyorsunuz. Güldürmek adına yapılan espriler ve komik haller de yine sınıfta kalıyor zira yaratıcılıktan uzak. Belki birkaç gülümsemeyle filmi noktaladım ve sordum ”böyle filmler yapmaktan ne zaman vazgeçecekler?” diye. Sanırım vazgeçmeyecekler. Bu türün enteresan bir izleyicisi var, sadece zaman geçirmek ve bir şeye kafa yormak istemiyorlar. Ben de zaten aynısı daha önceden hem de çok daha güzel olarak yapılmış film varken neden yeniden daha fenası izlenir bunu bilmiyorum.  İlle bir komedi filmi izleyecekseniz ve yan salonda “Hangover” oynuyorsa ona girin. Ama sevgiliniz  “ille buna gidelim çok güzeeeeeel!” diyorsa elden gelen bişey yok demektir… Birinize iyi seyirler diğerinize sabırlar diliyorum :)

Tüm yorumlar (46)

Avatar
sinemanyak45 (Efsane) | 6 Mart 2010, 11:32

Müthiş bir eleştiri.Her cümlenize harfiyen katılıyorum.tebrik ederim.Benim bakış açımda olan da varmış bunu gördüm enazından.

Cevap Yaz
0
0
peck (Profesyonel) | 13 Ekim 2009, 12:31

Michael Douglas kıyısından köşesinden de olsa geçtiği için seyretmeyi düşünüyordum ama yorumlara bakılırsa boşa zaman kaybı olacak.

Cevap Yaz
0
0
blackhole1 (Amatör) | 17 Eylül 2009, 17:47

film güzel ama Michael Douglas gibi bir aktörün filmde oyunculuk etkisinin az hissedilişi büyük bir eksiklik bence.

Cevap Yaz
0
0
-TaMaRa- (Efsane) | 11 Eylül 2009, 01:45

tek izLemeLik fiLmLerden... ikinciye çekiLir mi biLmem :D

Cevap Yaz
0
0
zeytin-tanesi (Amatör) | 10 Eylül 2009, 17:24

Flim iyi kötü değerlendirmesi yapılacak kadar dolu özel kendine has hiç bir yanı olmayan sıradan sabun köğüğü klasik amerkan komedisi! yok yok bunlardan cacık olmaz bu işin piri romantik komedi de sandra bullock, cameron diaz, drew barrymore, julia roberts, erkeklerde hugh grant, aston kutcher, adam sadler, ben stiller bunun dışında var tabi aklıma gelmiyor ama bu ikili olmamaış matthew mcconaghey göz tırmalamasada garner zaman zaman sinir bile bozuyor.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz