Tarık Ünlüoğlu Hayata Gözlerini Yumdu

01.10.2019 16:46
Tarık Ünlüoğlu Hayata Gözlerini Yumdu

Usta oyuncu Tarık Ünlüoğlu, bugün 12.40’ta tedavi gördüğü hastanede aramızdan ayrıldı.


2015 yılından beri Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ünal Kaplan karakterine hayat veren Ünlüoğlu, dizinin geçen hafta başlayan 5. sezonunda da yer almıyordu ancak, karakterin Amerika’da olduğu belirtiliyor ve geri dönmesi konusunun ucu açık bırakılıyordu.

 

Ünlüoğlu’nun doktoru Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, yaptığı yazılı açıklamada; “Değerli sanatçımız Tarık Ünlüoğlu’nu maalesef bugün kaybettik. Bir süredir ileri evre akciğer kanseri nedeniyle tedavi görüyordu. Bu sabah, solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakım servisimize aldık ama yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen 12.40’ta kaybettik.” Dedi.

 

Ankara Devlet Tiyatrosu'nda 25 yıl görev yaptan tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Ünlüoğlu, 61 yaşında idi. 2018 yılında da akciğer kanseri nedeniyle ağır bir tedavi dönemi geçiren usta sanatçının Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde canlandırdığı karakter de hasta idi.

 

Tarık Ünlüoğlu, 1957 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümüne girdi ve bir yıl okuduktan sonra konservatuarın Tiyatro bölümüne geçti. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda 25 yıl görev yaptı. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu'na tayin olarak burada görevine devam etti.

 

Tarık Ünlüoğlu, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema filmi ve dizilerde de oynadı, aynı zamanda dublaj çalışmaları da yaptı.

 

2008 yılında başlayıp 3 sezon devam eden Benim Annem Bir Melek adlı dizide Oya Başar, Dolunay Soysert, Ali Sunal, Şehsuvar Aktaş, Ayçin İnci ile beraber rol aldı. 2014 yılında yapımcısı Necati Akpınar, senaristi Ata Demirer ve Ata Demirer ile Demet Akbağ'ın başrollerde oynadığı Eyyvah Eyvah 3 adlı sinema filminde Özge Borak, Salih Kalyon, Serra Yılmaz ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi oyuncularla beraber oynadı. Ünlüoğlu, 2014 yılında Ah Neriman adlı dizide Perran Kutman, Sezin Akbaşoğulları, Avni Yalçın ile başrolde oynadı.

 

Tarık Ünlüoğlu'nun 11 yıl süren ilk evliliğinden Zeynep adında bir kızı var. Kızı Zeynep, Levent Kırca ile Oya Başar'ın oğlu Umut Kırca ile evli.  Tarık Ünlüoğlu, 1988 yılından beri birlikte yaşadığı Gülenay Kalkan ile 14 Şubat 2013 tarihinde Berlin'de evlendi.