Jerry Bruckheimer ile Özel Söyleşi

04.08.2009 10:14
Jerry Bruckheimer ile Özel Söyleşi

“Eğlenmek isteyen, günlük hayatlarından birkaç saatliğine kopmayı amaçlayan herkes “Pers Prensi: Zamanın Kumları”nın bunu onlara sunduğunu görecek.”


Jerry Bruckheimer, günümüz Hollywood’unun en başarılı yapımcısı ve filmleri arasında “Karayip Korsanları” üçlemesi ve iki “Büyük Hazine” filmi var. “Karayip Korsanları 4” ve “Büyük Hazine 3”ün de ön hazırlıkları sürüyor.Son yapıtı “Pers Prensi: Zamanın Kumları” ve her zamanki gibi bu filmde de bol macera, komedi ve en gelişmiş özel efektler bizi bekliyor. Yeni film, aynı adı taşıyan popüler video oyunundan ilham alınarak hazırlanmış, Filmde Jake Gyllenhaal, tarihin akışını değiştirebilecek eski ve gizli bir nesne olan Zaman Hançerinin kötülerin eline geçmesini engellemeye çalışan isyankar genç prens Dastan’ı canlandırıyor. Dastan’a bu çabalarında yardımcı olan veya onu engellemeye çalışan karakterleri Sir Ben Kingsley, Alfred Molina canlandırıyor, güzel ve alıngan Prenses Tamina’yı ise sinemaya  yeni adım atan Gemma Arterton oynuyor. “Pers Prensi”nin çekimleri Fas’ta birkaç ay boyunca egzotik mekanlarda ve Londra yakınlarında “James Bond” filmlerinin çekildiği Pinewood Studios’un platolarında gerçekleşti. Jerry Bruckheimer’la Pinewood’da buluştuk ve gişelerde fırtına gibi esecek son filmi hakkında konuştuk.

S: Kendinizin gidip seyretmek isteyebileceğiniz türde filmler yapmaktan hoşlandığınızı söylemiştiniz. “Pers Prensi”nde sizi çeken neydi?

 

C: Bolca entrika, dram, macera ve aşk dolu harika, heyecan verici bir hikaye. Benim çok sevdiğim “Arabistanlı Lawrence/Lawrence of Arabia” gibi destansı filmlere gönderme yapıyor.

 

S: Filmin esin kaynağı “Prince of Persia” video oyunuydu. Bu oyunu hiç oynadınız mı?

 

C: Evet, oynadım. Pek büyük bir video oyunu tutkunu değilim fakat bunun neden bu kadar popüler olduğunu anlayabiliyorum. Farklı bir zaman diliminde egzotik, orijinal bir dünyada geçiyor ve oyunun cazibesi burada. Oyunda farklı hedeflere ulaştıkça bir sonraki seviyeye çıkmak istiyorsunuz.

 

S: Jake Gyllenhaal ilk kez büyük bir aksiyon filminde baş rol oynuyor. Prens’i oynayacak doğru aktörü bulmak sizin için ne kadar zor oldu ve Jake’i doğru tercih kılan etkenler neydi?

 

C: Oyuncu seçimi son derece önemli. Filminizi batırabilir de, çıkarabilir de. Bu yüzden bu konuya çok kafa yorarsınız. Fakat ben hep Jake’le çalışmak istiyordum. O müthiş bir aktör, çok yakışıklı ve atletik. Prensi oynaması için onu mükemmel kılan şey ondaki yoğunluk ve mizahın kombinasyonu. Jake ayrıca çok çalışkan. Bu rol için gerekli fiziksel forma ulaşmak için aylarca çalıştı. Ayrıca kılıç dövüşü ve binicilik konusunda da çok iyi hazırlanması gerekti. Onun açısından muazzam bir eğitim dönemi oldu.

 

S: Peki ya Gemma Arterton, Jake ile baş rolü paylaşan genç aktris? Keira Knightley, Karayip Korsanları’nın ardından hemen büyük bir yıldız oldu. Gemma’da da aynı potansiyel var mı?

 

C: Kesinlikle. Bir dönem filmi için oyuncu belirlemek zordur. Bazı insanlar çok modern görünümlüdür ve asırlar önce geçen bir hikayeye uymazlar. Ancak bizim oyuncu seçme ekibi Gemma’yı getirdi, okuma provası yaptık ve prova çekimi yaptık. Beyazperdede büyüleyiciydi. O çok özel biri.

 

S: Mike Newelll gibi bir yönetmenle çalışmak nasıl?

 

C: Mike Newell muhteşem. Bu kadar büyük bir filmi yönetmek için A sınıfı yönetmen gerekir ve o “Harry Potter ve Ateş Kadehi” filmini başarıyla yönetmişti ve ayrıca son derece dayanıklı biri. Ayrıca böyle bir filmi kotarabilmek için çok uzak görüşlü olmalısınız. Bu, kameralı bir odadaki iki aktörün olduğu bir film değil. Hareketli çok şey var.

 

S: Dediğiniz gibi, Pers Prensi çok büyük bir film. Onlarca farklı mekan, büyük setler ve binlerce figüran falan var. Karayip Korsanları’yla kıyaslandığında ne kadar büyük?

 

C: Karayip Korsanları’yla doğrudan bir karşılaştırma yapmak zor çünkü o filmlerde birkaç adada ve suyun üzerinde çalışıyorduk ve bu her zaman daha zordur. Buna karşın Pers Prensi için sadece iki ülkeye gittik, Fas ve İngiltere’ye. Yani Fas’ta zaman zaman 50 dereceyi bulan sıcaklıkların getirdiği fiziksel zorluğun dışında pek de zor değildi.

 

S: Daha serin bir yerde çekim yapmayı düşünmediniz mi?

 

C: O benzerliği, o mekanda bulunmanın sunduğu gerçekliği istiyorsunuz ve Fas’ta gerçekten çok güzel mekanlar var. Ayrıca Londra ya da Los Angeles’ta bulamayacağımız harika Faslı figüranlar vardı. Orada çok sayıda film çekildiği için pek çok yetenekli teknik eleman da var.

 

S: Filmlerinizi belli bir seyirci kitlesi için mi çekiyorsunuz acaba? Pers Prensi kimler içindi sizce?

 

C: Dilerim herkes içindir. Dediğim gibi çok farklı unsurlar içeriyor; macera, komedi, aşk, dram ve çok iyi bir oyuncu kadrosu. Bence eğlenmek isteyen, günlük hayatlarından birkaç saatliğine kopmayı amaçlayan herkes “Pers Prensi”nin bunu onlara sunduğunu görecek.