Sinema Salonları 1 Nisan’da Açılacak

26.02.2021 12:58
Sinema Salonları 1 Nisan’da Açılacak

Pandemiye karşı alınan önlemler ve kısıtlamalar kapsamında sinema salonlarının tekrar hizmete açılma tarihi 1 Nisan 2021 olarak açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın aldığı yeni kararlar doğrultusunda sinema salonlarının tekrar hizmet vermeye başlaması için verilen tarih 1 Nisan 2021 olarak açıklandı. 17 Kasım’da alınan pandemi tedbirleri çerçevesinde sinema salonlarının 1 Mart 2021’e kadar kapalı kalacağı duyurulmuştu. Bugün yapılan yeni açıklamaya göre bu tarih 1 Nisan 2021 olarak belirlendi.

Yapılan açıklama ise şöyle, “Gelinen aşamada gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmeler doğrultusunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021'e kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

Bu ertelemenin sinema işletmecilerinin isteklerine göre ayarlandığını söylemek yanlış olmaz. Zira vizyona girecek filmlerin azlığından dolayı sinema sektörü bu ertelemeyi istiyordu. Pandemiden dolayı insanların sinemaya gitmeyi tercih etmediği ve yeni filmlerin azlığından dolayı açılsa bile iyi bir hâsılat elde edemeyeceğini düşünen sinema işletmecileri zarar etmemek adına bu ertelemeyi destekledi.

Sinema işletmecileri salonlarını pandemiye uygun şartlar oluştuğu an açmak istiyor. Buna göre ise yeni filmlerin gelmesi ve hâsılatların açılış bedellerini karşılaması gerekiyor. Bundan dolayı işletmeciler 1 Nisan olarak belirlenen tarihin 1 Mayıs’a ertelenmesini de talep edebilir.

Sinemaların açılmasını her ne kadar istesek de doğru şartların oluşmasını bir süre daha bekleyeceğiz. Herkesin aklında tek bir soru olmadan sinemalara gitmeye başlamasını ve sinemanın büyüsünü tekrar yaşamayı dört gözle bekliyoruz.