Ankara Film Festivali, Sinemaseverleri Ağırlamaya Hazırlanıyor!

25.10.2021 15:10
Ankara Film Festivali, Sinemaseverleri Ağırlamaya Hazırlanıyor!

Bu sene 32. kere düzenlenecek olan Ankara Film Festivali, geçmişten ve günümüzden bağımsız ve eleştirel yapımlar ile Ankaralı sinemaseverlere bir sinema şöleni yaşatmaya hazırlanıyor. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek 32. Ankara Film Festivali’nde Ulusal Uzun Film, Belgesel Film, Kısa Film ve Proje Geliştirme dallarında yarışma heyecanı yaşayacak filmlerin yanı sıra, dünya sinemasının merakla beklenen, festivallerden ödüllerle dönmüş yapımları, kült eserler ve Türkiye’de ilk kez Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak filmler yer alıyor.

Festival bu yıl sinemada sürrealizm dendiğinde akla gelen ilk isim olan, bugün usta dediğimiz pek çok yönetmene ilham vermiş, İspanyol yönetmen ve senarist Luis Buñuel’in burjuva ahlakını acımasızca eleştirdiği 3 filmini “Buñuel’in Filmlerini Hatırlıyoruz” bölümünde izleyiciyle buluşturuyor. 32. Ankara Film Festivali son iki yılın en iyi, ödüllü ve merakla beklenen yapımlarını ''Dünya Festivallerinden'' bölümünde bir araya getiriyor.

Tayfun Pirselimoğlu’nun kendi romanından uyarladığı ve yönetmenliğini yaptığı “Kerr” filmi festivalde izleyiciyle buluşacak. Bir adamın babasının cenazesi için geldiği kasabada tanık olduğu bir cinayet sonrası yaşadıklarını konu alan film sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve film ekibinin katılımıyla bir de söyleşi gerçekleşecek. Geçtiğimiz günlerde MUBI'de yayına giren ve şair Arkadaş Z. Özger'in hayatını anlatan belgesel ''Merhaba Canım'' da festival kapsamında izlenebilecek.