Lady Gaga, Gucci Ailesi’ndeki Metot Oyunculuğu Tercihini Savundu!

29.11.2021 10:01
Lady Gaga, Gucci Ailesi’ndeki Metot Oyunculuğu Tercihini Savundu!

Lady Gaga, Gucci Ailesi’ndeki Patrizia Gucci rolü için metot oyunculuğuna başvurmasının arkasında.

Ridley Scott'ın yönettiği, gerçek olaylara dayanan suç draması Gucci Ailesi, geçtiğimiz hafta sinemalarda gösterime girdi. Ünlü moda markası üzerinde kontrol sahibi olmak için birbirleriyle savaşan Gucci ailesini anlatan film, Patrizia Gucci'nin (Lady Gaga) kocası Maurizio Gucci'yi (Adam Driver) öldürme girişimine odaklanıyor.

Lady Gaga yakınlarda verdiği bir röportajında Patrizia Gucci performansında metot yaklaşımını benimsediğini söyledi. Yani sette ve çekimde olmadığı zamanlarda bile Patrizia Gucci olarak karakterde kalmayı hedeflediğini açıkladı. Lady Gaga, metot yaklaşımının “hücresel düzeyde, sanata kendini adamasına” yardımcı olduğunu belirtti.

Jared Leto da Joker için metot oyunculuğunu kullanmıştı.

Metot oyunculuğu yaklaşımı son yıllarda kötü bir üne kavuştu ve Lady Gaga'nın deyimiyle genellikle "çılgın" bir girişim olarak görülüyor. Lady Gaga’nın filmdeki rol arkadaşlarından da olan Jared Leto, 2016'daki Suicide Squad'da Joker için bu yöntemi kullandı. Fakat rolün içine girmeye çalışırken rol arkadaşlarına hoş olmayan paketler gönderdi. Lady Gaga’ya göre oyunculuk için tek doğru yol olmasa da metot yaklaşımı, kendisi gibi bazı aktörler için faydalı bir araç olabiliyor. İtalyan aksanının bazıları tarafından eleştirilmesine karşın, bu yaklaşım oyuncunun aksan konusunda rahat olmasına ve performansının diğer yönlerine odaklanmasına olanak sağladı.

Film karışık tepkiler alsa da, Lady Gaga'nın Patrizia Gucci performansı hem eleştirmenler hem de hayranlar tarafından övgüyle karşılandı. Hatta, Gaga’nın ikinci Akademi Ödülü adaylığını kazandırabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Oyuncu olarak da kendine sağlam yer edinmeye başlayan Lady Gaga'nın bir sonraki rolü için sevenleri heyecanlı.