İpek Yolu Festivali'nde Heyecan Sürüyor

28.09.2009 18:21
İpek Yolu Festivali'nde Heyecan Sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez 2006 yılında organize edilen ve bu yıl dördüncüsü hayata geçirilecek olan ‘Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ kapsamında düzenlenen ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’na başvurular, 10 Ekim 2009 Cumartesi günü sona erecek. Türk Sineması’nı desteklemek ve film üretimini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’, bu yıl 2. kez gerçekleştirilecek.

 

‘En İyi’ler ‘Altın Karagöz’e aday

 

Bursa’da sinemaseverlerin yoğun ilgisini toplayan ‘Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda, 2009 yılı yapımı veya 2009 yılı Eser İşletme Belgesi almış olan toplam 12 Türk filmi ‘Altın Karagöz Ödülü’ için yarışacak. Yarışmaya katılması uygun görülen filmler, Ali Sönmez, Alin Taşçıyan (Sinema Yazarı, SİYAD Üyesi), Ersan Çongar (Bir Film Genel Müdürü), İzzet Günay (Oyuncu), Necip Sarıcı (Yapımcı, Lale Filmin Kurucusu) ve Rıfat Bakan’dan (Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü) oluşan Festival Danışma Kurulu ve Festival Yönetmeni Ali Çalışır’ın belirlediği ön jürinin değerlendirmesine sunulacak. Ön elemeden geçen filmler ise 27 Ekim 2009 Salı günü yapılacak basın toplantısında duyurulacak.

 

Ödüller sahibini arıyor

 

Yarışmaya katılan filmler, yarışma ana jürisi tarafından ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ kategorilerinde değerlendirilecek. En İyi Film kategorisinde ödüle değer görülen film ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 50.000 TL para ödülü, En İyi Yönetmen dalında ödüle layık bulunan eserin yönetmeni ise ‘Altın Karagöz Ödülü’ ve 25.000 TL para ödülünün sahibi olacak. En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinde de jüri tarafından ödüle değer görülen sanatçılar, ‘Altın Karagöz Ödülü’nü almaya hak kazanacak. Ödüle değer görülen filmler ve sanatçılar ödüllerini, 20 Kasım 2009 Cuma günü yapılacak ‘Festival Kapanış Gecesi’nde alacak.

 

Yarışmaya katılmak isteyen ve şartnamede belirtilen özelliklere uygun olan film sahipleri, son başvuru tarihine kadar festival merkezine başvurabilecek. Katılımcılar yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye, Yarışma Yönetmeliği ve katılım formlarına (0 224) 253 98 21 numaralı telefon ile festival merkezinden ya da festivalin www.ipekyolufilmfest.com web adresinden ulaşabilecekler.