Sinemalar.com

Karanlıktakiler: ÇAĞAN IRMAK USULU KAYBEDENLER

2 Ekim 2009

Çağan Irmak\'ın merakla beklenen son filmi \'\'Karanlıktakiler\'\' 2 Ekim\'de sinemalarda boy gösterecek. Babam ve Oğlum, Issız Adam gibi büyük gişe başarıları elde etmiş filmlerin yönetmeni Irmak bu kez sinema eleştirmenlerini de fethetmiş görünüyor. Filmlerinde dram dozunu iyi ayarlayamaması ve zaman zaman didaktik diyaloglara girmesiyle sanat çevrelerinin burun kıvırdığı Irmak bu kez sade ve karakter odaklı filmiyle eleştirmenlerin bile dikkatini çekmiş görünüyor.

 

Büyükçe bir konak içinde akıl sağlığı bozuk annesiyle yaşayan bir adamın hikayesini anlatan film, ağır temposu ve ismiyle mütenasip olan atmosferiyle son derece hüzünlü bir tad bırakıyor izleyenin ağzında. Çağan Irmak\'tan beklenmeyecek ölçüde sade, yalın ve ölçülü bir halde ilerleyen film başarısını büyük ölçüde oyuncularının başarılı performansına borçlu. Meral Çetinkaya\'nın oyununu abartılı bulan bazı eleştirmenlere karşın çoğu sinema yazarı hem Erdem Akakçe\'yi hem de Meral Çetinkaya\'yı beğeniyle izledi.

 

Sıradan seyircinin kolayca izleyebileceği ve kişiyi ağlamak için programlayan onca sömürü filminin ardından, Çağan Irmak rotasını aniden kırarak karakterlerini derinlemesine inceleyen, yer yer psikolojik gerilim tadında bir dramla aslında herkesi şaşırttı denilebilir. Neredeyse gişe düşünmeden çekilmiş izlenimi veren son derece karanlık, yavaş ve minimal bir hikaye var karşımızda. Gişe filmlerinin kral yönetmeninden sanat çevrelerine şaşırtıcı ama stratejik açıdan anlamlı bir cevap belki de bu son film. Büyük ihtimal \'\'Karanlıktakiler\'\' diğer filmleri kadar gişe yapamayacak ama sürekli ticari filmler çekmekle itham edilen Irmak\'ın grafiğini de sinema çevrelerinde yükseltecek. İyi oynanmış, iyi yönetilmiş ve fazla dram peşinde koşmayan bu film Çağan Irmak filmografisinde en tepedeki yerini bileğinin hakkıyla alacakmış gibi görünüyor.

 

Filmdeki paranoid-şizofren anne rolü için doktor ve hastanelerde incelemeler yapıldığı, oyuncu seçimleri içinse yönetmenin çok titizlendiği gelen bilgiler arasında. Irmak\'ın çoğu filminde olduğu gibi görüntü yönetimi yine birinci sınıf. Onca kasvet ve dramın içindeki harika Kuzguncuk görüntüleri insanın çok hoşuna gidiyor. Aynı şekilde müzikler de son derece filmin hikayesine uygun düşer şekilde o karanlığa yedirilmiş. Belki de tek itiraz edilecek nokta filmin türler arasında zaman zaman gelgitler yapan tonu. Neredeyse çok başarılı bir gerilim filmi de çıkarabilecek potansiyel barındıran hikaye, yer yer gergin tonlar alsa da son perdede dramdan yana oyunu kullanıyor. Herşeye rağmen bu sene festivallerde ödülleri toplarken görürsek hiç şaşırmayacağımız bir filmle Çağan Irmak sinema çevresinden pekiyi almayı garantilemiş görünüyor.

 

Akıl hastalığı, yalnızlık, yabancılaşma ve hatta istanbul\'da el değiştiren sınıfsal zenginlik üzerine sözler söyleyen Karanlıktakiler iyi sinema izlemek isteyenlere ve Çağan Irmak\'ın yükselen kariyerini keşfetmek isteyenlere önerilir.

Tüm yorumlar (13)

Avatar
JaneJanee (Figuran) | 11 Ekim 2009, 14:31

Yorumda Çağan Irmak'ın bazı konularda aşama kaydettiğinin belirtilmesi hoşuma gitti. Filmi sinemada izlemeyi düşünmüyordum ama şu dram konusuna bir çözüm getirmeye başladıysa Çağan Irmak'ı sinemada izlemeyi düşünebilirim demektir.

Cevap Yaz
0
0
CSL-MC (Amatör) | 11 Ekim 2009, 10:29

'İyi - Kötü' kelimeleriyle nitelendireceğim bir film değildi. Bu kelimelerin çok daha fazlası gizliydi filmde.. Aslından herkesin bakış açısına göre değişen bir güzelliği vardı. Ama bence muhteşemdi. Konusu çok güzeldi. Oyunculuklara laf yok zaten .Arkadaşlarımla beraber gittik sinemaya.. Bütün yol boyunca güzel olup olmadığını tartıştık. Arkadaşlarımdan bir kaçı Çağan Irmak'tan daha güzel bir film beklediklerini söyledi, ama bence Çağan Irmak'ın en iyi fil

mlerindendi. Filme bir kadının delirmesi,  oğluna yansıttıkları ve çevresi gözüyle bakılmamalı bence. Orada bir kadının kendisiyle, geçmişiyle, en önemlisi de çevresiyle yüzleşmesi sakl

ı, onun dışında bir gencin annesine bağlılığı bir o kadar nefreti gizliydi. Belki ağlamadım ama ağlamaktan daha yoğun bir duygu fırtınası yaşadım. Filmden çıkınca kendinize ve etrafınıza bakım şöyle diyorsunuz; Dışarısı gerçekten bu kadar korkutucu mu ?? Bir insanı delirtecek kadar vahşi mi ?? Pek çok hayatı ele alarak yapılmış bir film .. Pek mekan değişikliği yoktu. Biraz sıkıla da bilirsiniz. Ama benden tavsiye sonuna kadar izleyin. Sonunda pişman olmayacaksınız ;) ;)

Cevap Yaz
0
0
mantus987 (Amatör) | 10 Ekim 2009, 18:27

gerçekten çok güzel bir film, izlerken hiç ilerlemiyormuş gibi hatta duruyormuş gibi hissediyorsunuz ama sonunda anlıyorsunuzki her sahnesinde bize hikayesini yedirmiş ve muhteşem bir final yapmış.
umarım çağan ırmak her filminde bizi böyle güzel şaşırtır. kendini tekrar etmeden fark yaratarak ilerler. tabi unutmaması gereken birşey var herkesten bu farkı anlamasını bekleyemez.

Cevap Yaz
0
0
SnowmaN2525 (Amatör) | 5 Ekim 2009, 21:43

film bir duyguyu yansıtmak istemiş gibi görünüyor ama bu sefer duygunun içine girip o duyguyu perdeye yansıtmayı başaramamış diyaloglar kısıtlı oyunculuklar iyi olsada aslında film şimdi başlıyor dediğiniz yerde bitiyor beklentisi yüksek bi film ancak filmden kalanlar karanlıkta ki bir ışık haznesi gibi sönük kalıyor izlememek büyük kayıp olmaz

Cevap Yaz
0
0
mia-fratello-e-figlio-unico (Amatör) | 5 Ekim 2009, 13:44

önyargı insana çok şey kaybettirir derler. ama çağan ırmak'a olan önyargım o kadar büyük ki, kaybedeceğim ne olursa olsun onun filmlerini sinemada izlemeyi düşünmüyorum. filmlerindeki aşırı dramatizm, o yoğun duygusallık tamamen halkın duyguları üzerinden para kazanmaya yönelik zavallı denemeler olarak geliyor bana. karanlıktakilerin de konusunu okudum, eleştirmenlerin övgüsünü aldığını da fark ettim ama çağan ırmak denince duyduğum o önyargı nedeniyle gitmeyi düşünmüyorum. dvd sini bile almam sanırım.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz