Sinemalar.com

Yerli Belgesellerin Dünya Turu

Yerli Belgesellerin Dünya Turu
9 Ekim 2009

Ekim ayında, Antalya Film Festivali kapsamında hatırı sayılır miktarda belgesel seyirciyle buluşurken, bir çok yerli film de dünya festivallerini dolaşacak. Son bir yılın ürünü olan filmler, ay boyunca Japonya’dan Portekiz’e, Birleşik Arap Emirlikleri\'nden Romanya\'ya kadar pek çok festivale konuk olacak.

 

Hem kurmaca hem de belgesel film festivallerinin gediklisi haline gelen “İki Dil Bir Bavul”, 8-17 Ekim’de Abu Dhabi’de gerçekleşen Uluslararası Ortadoğu Film Festivali’nde belgesel bölümünde yarışıyor. 26 Eylül–4 Ekim tarihleri arasında Arad kentinde düzenlenen Romanya Uluslararası Film Festivali’nin (Ro-IFF) CineBlackSea başlıklı yarışma bölümünde belgesel dalında Türkiye’den yine “İki Dil Bir Bavul” ve “Lilit’in Kızkardeşleri” yer alıyor. “Son Mevsim: Şavaklar”, hem Ekim ayının önemli belgesel buluşmalarından DocLisboa’da hem de Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali\'nin belgesel bölümünde yarışacak. “Şairin Ölümü” ise Japonya’nın en büyük belgesel festivali olan Yamagata’da (8-15 Ekim) Yeni Asya Rüzgârları bölümünde sunulacak. Romanya\'nın Sibiu kentinde 26 Ekim -1 Kasım 2009 tarihlerinden düzenlenen Astra Film Festivali ise, bu sene Türkiye belgesellerine özel bölüm ayırdı. \"Bilinmeyen Komşu: Türkiye\" başlığını taşıyan bölümde Alman yapımı \"Bastion of Sin\" ile birlikte Türkiye’den dört film yer alıyor: \"Adakale\", \"Alethea\", \"Lilit\'in Kızkardeşleri” ve \"Son Kumsal\".

Tüm yorumlar (2)

Avatar
daniel-brk (Efsane) | 12 Ekim 2009, 20:50

Güzel filme benziyo merak ettim doğrusu  ...                  

Cevap Yaz
0
0
heathkolik (Profesyonel) | 9 Ekim 2009, 11:12

iki dil bir bavul bizde de vizyona girecek 23 ekimdeydi glaba. sabırsızlıkla bekliyorum. ben de bir öğretmen adayı olduğum için farklı bir gözle izliycem. güzel olduğunu duymuştum zaten

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz