Sinemalar.com

Takva, “Saraybosna’nın Kalbi”ni Kazandı

Takva, “Saraybosna’nın Kalbi”ni Kazandı
10 Eylül 2007

13’üncü Saraybosna Film Festivali’nde İngiliz aktör Jeremy Irons’ın başkanlığını yaptığı büyük jüri, Özer Kızıltan’ın Takva filmini, “Saraybosna\'nın Kalbi” ödülüne layık gördü.

Takva, böylelikle 25 bin Euro’luk para ödülünün de sahibi oldu. Filmin yapımcılarından Fatih Akın, törende ödülü alırken, "Bu ödülü beklemiyorduk" dedi.

Yönetmenliğini Özer Kızıltan\'ın üstlendiği "Takva" kendi küçük dünyasında yaşayan, günahtan korkan bir adamın, güçlü bir tarikatın kira toplayıcısı olduktan sonra yaşadığı değişimi anlatıyor.

Saadet Işıl Aksoy da “Yumurta” filmindeki rolüyle en iyi kadın sanatçı ödülünü aldı. En iyi erkek sanatçı ödülü ise “Kibar Olmak Zor” filmindeki performansıyla Boşnak aktör Sasa Petroviç’in oldu. Bu yıl “Saraybosna’nın Kalbi” ödülü için 10 filmin yarıştığı festivale, Türkiye’den Takva’nın yanı sıra, Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta” ve Zeki Demirkubuz’un “Kader” filmleri de katılmıştı.

Makedonya filmi "I\'m From Titov Veles" de jüri özel ödülüne layık görüldü. Amerikalı aktör Steve Buscemi de sinema sanatına katkıları ve Saraybosna Film Festivali\'nin gelişmesine verdiği destekten dolayı ödüllendirildi. Bir hafta süren ve Özgü Namal\'ın da jüri üyeliği yaptığı festivalde, 170 film gösterildi.

17 Ağustos\'ta Bosna Hersek\'in başkenti Saraybosna\'da başlayan festivalde renkli anlar yaşandı. 1992-95\'teki savaşın sonlarına doğru bir grup sinemasever tarafından direniş eylemi olarak düzenlenmeye başlanan Saraybosna Film Festivali\'ne ilgi hayli yoğundu.

Haber Kaynağı Kadir SEVİN

Tüm yorumlar (12)

Avatar
blade44 (Jön) | 7 Mayıs 2011, 23:14

Erkan Can'ın en çok sevdiğim filimidir bu filime oscar bile az gelir

Cevap Yaz
0
0
disqotech (Profesyonel) | 15 Ağustos 2010, 05:11

haber gerçekten güzel, gerçekten çok çok teşekkürler.

Cevap Yaz
0
0
mustomm (Dublör) | 20 Ocak 2008, 19:53

son zamanlar da yapılmış din devlet ilişkisini en net gösteren film o kadar iyi yapılmışki insanların din üzerinden neler yapabildiğini en önemlisi de dini güce nasıl çeviriceni anlatan harika bir film...

Cevap Yaz
0
0
al2 (Efsane) | 22 Kasım 2007, 21:47

açık söylemek gerekirse bu habere hiç şaşırmadım tarihi bağlarımızın olduğu bosna hersek zaten bize her eurovision şarkı yarışmasında hep yüksek puanlar verir keza en sonda a milli futbol takımımıza da 3 puan verdi ve euro 2008'deyiz... her ne kadar bosna hersek bize torpil geçse de "takva" filminin hakkını yemiyelim

Cevap Yaz
0
0
mustafasenyaz (Efsane) | 24 Ekim 2007, 15:15

Türk filmlerinin adının böyle festivallerle gündeme gelmesi beni sevindiriyor. Teşekkürler haber için, emeğine sağlık.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz