Efsanevi Oyuncu Angela Lansbury Hayatını Kaybetti

12.10.2022 10:16
Efsanevi Oyuncu Angela Lansbury Hayatını Kaybetti

Sahnelerin ve ekranların en sevilen oyuncularından biri olan Angela Lansbury, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Tiyatro ve sinemanın değerli oyuncularından Angela Lansbury, 97. doğum gününden beş gün önce Los Angeles'ta uykusunda yaşamını yitirdi. 75 yıllık kariyerinde Lansbury, büyük bir hayran kitlesi kazandı. Üç Oscar adaylığına ek olarak, 7 Tony, 15 Altın Küre ve 15 Emmy adaylığı elde eden oyuncu, 5 Tony, 6 Altın Küre ödülünü kucakladı. 2014 yılında Akademi'den de Onur Ödülü kazandı. 

Angela Lansbury kimdir?

1925'te Londra'da dünyaya gelen Lansbury, genç yaşta başlayan sinema tutkusunu takiben oyuncu olmaya karar verdi. Ailesi II. Dünya Savaşı'ndaki Blitz sırasında Londra'dan taşındı ve Lansbury New York'ta okudu. Los Angeles'a yerleştikten sonra, oyun yazarı ve senarist John van Druten tarafından annesinin verdiği bir partide keşfedildi.

Lansbury'nin film kariyeri bir patlama ile başladı - 1944'te “Gaslight”ta kurnaz Cockney hizmetçisi Nancy olarak ilk rolüyle Oscar adaylığı aldı ve yalnızca üçüncü filmi olan 1945 yapımı “The Picture of Dorian Gray” ile ikinci bir adaylık geldi.

Muhtemelen en ünlü rolü uzun soluklu gizem dizisi “Murder, She Wrote”daki dedektif Jessica Fletcher’tı. Sadece bu rolle bile 12 kez Emmy’ye aday gösterilerek rekor kırdı.

Sinemada “The Manchurian Candidate” ve “Death On The Nile”ın orijinal versiyonlarının yanı sıra “Bedknobs And Broomsticks”, “Beauty And The Beast”, “Blue Hawaii”, “Till The Clouds Roll By” gibi bir dizi klasik aile filminde rol aldı. Lansbury daha yakın zamanlarda, “Mary Poppins Returns” ve “Nanny McPhee” yapımlarında karşımıza çıktı

Mükemmel sesi ve hızlı zekasıyla tanınan Lansbury, pek çok yaştan seyircinin kalbinde yer etti.