Sinemalar.com

İpek Yolu, Belgesel Dolu!

İpek Yolu, Belgesel Dolu!
6 Kasım 2009

14-22 Kasım 2009 tarihlerinde düzenlenen 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, programında belgesellere geniş yer ayırıyor. "Gerçeği Söylemek Gerekirse" başlıklı bölümde toplanan filmler arasında, dünya festivallerinde ses getirmiş yapımlar yer alıyor. İpek Yolu Film Festivali\'nin "Gerçeği Söylemek Gerekirse" bölümündeki uluslararası belgeseller Documentarist ekibi tarafından hazırlandı.


Eylül ayı başında cinayete kurban giden ve filminde konu aldığı kişiler tarafından öldürüldüğü tahmin edilen belgeselci Christian Poveda\'ın "Çılgın Hayat" ı (La Vida Loca), San Salvador\'daki sokak çetelerini konu alıyor. Simon El Habre\'in yönettiği "Tek Kişilik Köy" (One Man Village), Lübnan iç savaşı sırasında terk edilen ücra bir köyde yalnız başına yaşayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Michael Moore\'un son filmi "Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi" (Capitalism: A Love Story), Helga Reidemeister imzalı "Kabil\'de Savaş ve Aşk" (War and Love in Kabil) ve Peter Kerekes\'in geçen hafta DOK Leipzig\'te FIPRESCI ödülü alan filmi "Tarihi Pişirenler" (Cooking History) ile daha önce Documentarist\'te seyirciyle buluşan "Kayıp Dünya" (Lost World) ve "Kör Aşklar" da (Blind Loves) Bursa\'da seyirciyle buluşacak ilginç belgeseller arasında. Geçen yıl Cannes\'da gösterilen "Kör Aşklar" , Engelsiz Filmler Kuşağı\'nda sunulurken; şehir senfonileri türünün en bilinen klasiklerinden Walter Ruttmann\'ın 1927 tarihli filmi "Berlin: Bir Şehir Senfonisi" de Mimari ve Sinema Seçkisi başlıklı bölümde gösterilecek. Aynı bölümde (şu sıralar "Bananas!*" adlı filmiyle gündemde olan) Fredrik Gertten\'in yönettiği "Sosyalist, Mimar ve Burgu Kule" (The Socialist, The Architect and the Twisted Tower) adlı belgesel de izlenebilir. Bir düzineye yakın yerli belgeselin de gösterileceği festivalde ayrıca bir belgesel atölyesi düzenlenecek.

Tüm yorumlar (2)

Avatar
muratbekar (Figuran) | 2 Aralık 2009, 00:03

Bursa için çok güzel ve etkinlik açısından da harika geçen bir haftaydı 2010 yılında olucak olan 5.ipek yolu film festivalini iple çekiyorum.Bursalı olan arkadaslarada kaçırmamalarını tavsiye ediyorum

Cevap Yaz
0
0
Kartonsiper (Artist) | 12 Kasım 2009, 22:50

bugünlerde bütün bilboardlarda reklamı var. az lkaldı başlamasına bende bir sinemasever olarak takip edeceğim.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz