İpek Yolu Film Festivali'nden Kısa Kısa

13.11.2009 10:02
İpek Yolu Film Festivali'nden Kısa Kısa

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ve organizasyonunu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ile İstanbul Organizasyon’un üstlendiği Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali 14-22 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, bu yıl izleyicileri, çok özel bir tema ile ‘Sinema ve Mimarlık’ başlığı altında biçimlenen bir programla buluşturacak.

Ülkemizin en genç sinema festivallerinden biri olmasına rağmen, zengin film programı, sinema kursları, atölye çalışmaları, panelleri, söyleşileri ve daha birçok yan etkinliğiyle Bursalıların ve sinema dünyasının yoğun ilgi gösterdiği İpek Yolu Film Festivali, bu yıl süresini 9 güne çıkardı.

Festivalde , ünlü yönetmenlerin merakla beklenen son filmlerinin yanı sıra, her kesime hitap edecek çeşitlilikte filmlere ve genç yönetmenlerin izleyici ile ilk kez buluşacak eserlerine yer verilecek.

45 ülkeden 140’a yakın uzun - kısa metraj ve belgesel filmin gösteriminin yanı sıra, gösterim sonrası, filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle yapılacak söyleşiler Bursalılara keyifli ve renkli bir festival haftası yaşatacak.

Cannes, Berlin, Venedik ve Karlovy Vary gibi sinema dünyasının prestijli festivallerinde izleyicilerle buluşan ve büyük beğeni toplayan Ken Loach, Jane Campion, Sally Potter, Woody Allen, Costa Gavras ve Theo Angelopoulos gibi dünya sinemasının usta yönetmenlerinin, ülkemizde merakla beklenen son filmleri, festivalin “Panorama” bölümünde izleyicilerle buluşacak.

Bursa’nın eşsiz mimarisinden yola çıkılarak hazırlanan ve bu yıl festivalin ana temasını da oluşturan “Sinema ve Mimari”; İran, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi tarihi İpek Yolu coğrafyasında bulunan ülke sinemalarının son örneklerinin gösterileceği  “İpek Yolu Üzerinden”; Balkan sinemasının yeni yönelimlerini izleyicilerle buluşturan “Balkan Balkan” bölümleri festivalin zengin içerikli diğer bölümleri.

İpek Yolu Film Festivali’nin artık gelenekselleşen bölümü “Engelsiz Filmler Kuşağı” GETEM’in (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı) katkıları ile bu yıl da devam edecek. “Çocuk Kervanı” bölümü geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak gösterilecek ve yine minik sinemaseverleri sinema salonlarına çekecek.

İngiliz Belge Film Okulunun kurucusu John Grierson’un “Gerçeğin yaratıcı bir yorumu” olarak vurguladığı ve sinemanın doğuşuyla eşit bir yaşa sahip olan belgesel filmler “Gerçeği Söylemek Gerekirse” başlığı altında gösterilecek.

İpek Yolu Film Festivali bu yıl, yerli ve yabancı 500’e yakın oyuncu, yönetmen, yapımcı, yazar ve basın mensubu konuğu 9 gün boyunca ağırlayacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da atölyeler, söyleşiler, paneller ve sergilerle, usta ve genç sinemacıları bir araya getirerek, Bursalı sinemaseverlerle buluşturmaya devam edecek.

Festival Biletleri Krizde!

Bursalı sinemaseverler 4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’ni bu yıl da çok uygun fiyatlara izleyebilecek. Festival’in bilet fiyatları tüm seanslar için Tam: 3 TL, İndirimli: 2 TL olacak. Biletler filmlerin gösterildiği sinemaların gişelerinden temin edilebilecek. Festivalin Açılış Gecesi

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, 13 Kasım 2009 Cuma akşamı saat: 18:30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos)’nde yapılacak “Açılış Töreni” ile başlayacak.

Sinema ve tiyatro oyuncuları Ahu Türkpençe ve Ali Sunal’ın sunacağı gecede; sinemamızın iki büyük ismi Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya “Onur Ödülleri” takdim edilecek.

Ayrıca Türk sinemasına yardımcı oyuncu olarak büyük emekler veren, Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a “Emek Ödülleri” verilecek.

“Kurtlar Vadisi Irak” ve “Kelebek” filmlerinde oynayan ve Ridley Scott’ın “Cennetin Krallığı / Kingdom of Heaven” filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Suriyeli oyuncu Ghassan Masoud Festival Onur Konuğu olarak açılış gecesinde aramızda olacak.

Festivalin Açılış Filmi “Aramızda / Entre Nos”

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali, Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği 2008 Kolombiya, ABD ortak yapımı “Aramızda / Entre Nos” filmi ile sinemaseverlere merhaba diyecek.

“Aramızda / Entre Nos”; memleketi Kolombiya’yı terk edip çocuklarıyla birlikte kocasının yanına New York’a giden ve kocasının Miami’ye çalışmak için gidişiyle dilini bile konuşamadığı yabancı bir şehirde yapayalnız kalan Mariana’nın öyküsünü anlatır.

“Aramızda” 2009 Newport Film Festivali İzleyici Ödülü, 2009 Tribeca Film Festivali Mansiyon Ödülü, 2009 Traverse City Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 2009 Festroia Film Festivali En İyi Amerikan Bağımsız Film Ödülü dahil bir çok ödülü kucaklamış bir film.

Festival Ödül Töreni

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nin Ödül Töreni 20 Kasım 2009 Cuma akşamı saat: 18:30’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Korhan Abay’ın sunuşlarını yapacağı ve Sertab Erener’in şarkıları ile renklendireceği gecede, festivalin en heyecanlı bölümlerinden Ulusal ve Uluslararası Altın Karagöz Uzun ve Kısa Metraj Film Yarışmaları’nda ödül kazanan eserlerin sahiplerine ödülleri takdim edilecek.