Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” Dizisine Dava Açıldı!

21.11.2022 13:00
Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” Dizisine Dava Açıldı!

Cem Yılmaz’ın Netflix yapımı “Erşan Kuneri” dizisine alkol ve sigaraya özendirdiği gerekçesiyle dava açıldı.

Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Cem Yılmaz’ın “Erşan Kuneri” dizisine alkol ve sigarayı özendirdiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu. Dernek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusu dilekçesinde "Şüphelinin, içerik platformunda yayımlanan 'Erşan Kuneri' adlı dizisinde hemen hemen her sahnesinde alkol ve sigarayı özendirici eylemlerde bulunduğu açık olup, sigara ve alkol kartellerinden gizli anlaşmalarla menfaat temin ettiği düşünülmektedir" ifadelerini kullandı.

"En önemli başlama nedenlerinden birisi özentidir"

Dernek adına açıklamada bulunan Sarıay Dernek Başkanı Dr. Şahan Can Şahan, "Dünya nüfusu sıralamasında 18. sırada olduğumuz halde, sigara içenlerin sayısına baktığımızda 8. sıradayız. Bu kesinlikle uygun bir durum değil ve azaltılmalı. Yüzde 30’a yakın sigara içme oranı var. Sigara reklamı yasak ama gizli reklam dediğimiz bir uygulama var. Bu konuda da özellikle ünlüleri kullanıyorlar. Toplum buna göz yummamalı. Biz bu anlamda çocuklarımız, gençlerimiz için hak arayışındayız. Dava açtık Cem Yılmaz’a. Daha önce kurucu başkanımız rahmetli Orhan Kural hocamızla birlikte açtığımız davalarda marka belli değil, haksız rekabete girmez gibi tamamen alakasız cevaplar verildi. Bu defa böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz. Bir özendirme var. En önemli başlama nedenlerinden birisi özentidir. Bir insanın bir konuda bu kadar ısrarla tüm filmlere hoş gösterecek şekilde sigara sahnelerini koyması doğru değildir. Bu ancak bir maddi menfaat temin etmekle olur" dedi.

Suç duyurusunun yanı sıra dernek, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı İhbarlar Ve Şikayetleri Değerlendirme Müdürlüğü'ne dilekçe verdiği dilekçede Cem Yılmaz hakkında araştırma yapılmasını ve usulsüzlük olduğu tespit edilirse savcılığa ihbar edilmesini istediğini belirtti.

Cem Yılmaz’dan şimdilik konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.
 

Kaynak