“Avatar: Suyun Yolu” Tüm Zamanların En Yüksek Hasılata Sahip Filmlerinden Olabilir!

24.11.2022 11:42

Avatar: Suyun Yolu” (Avatar: The Way of Water) filminin gişe hasılatı için beklenti yüksek!

Yıllar süren bekleyişin ardından 16 Aralık’ta vizyona girecek “Avatar: Suyun Yolu” filmininin gişe hasılatından beklentiler doğal olarak yüksek. Yapımın, ABD’de en az 150 milyon dolar ile gişe açılışı yapması bekleniyor, bu sayının 175 milyon dolara kadar çıkması da olası. 

James Cameron’un bu destansı serisinin ikinci filmi "Avatar: Suyun Yolu" yıllardır üzerinde çalışılan bir proje. Cameron film için var olan teknolojilerin sınırlarını zorlamakla kalmayıp yeni teknolojiler de üreterek oldukça kapsamlı bir yapım süreci geçirdi. 

İlk “Avatar” filmi 2009'da 77 milyon dolarla açıldı (ancak, o hafta sonu ABD'de brüt gelirleri azaltan büyük bir kar fırtınası olduğunu belirtmekte fayda var). Yenilikçi 3D kullanımı sayesinde zamanla bir gişe fenomeni haline geldi. "Avatar" nihayetinde dünya çapında 2,7 milyar dolar hasılat elde etti. Fakat COVID sonrası gişe hala toparlanma çalışırken ve Rusya gibi büyük pazarlar Hollywood'a kapalıyken, bu sayıya tekrar ulaşmak zor olabilir. Yine de "Avatar: The Way of Water" bu hafta Çin'de eş zamanlı olarak vizyona gireceğini duyurmasıyla gişe beklentisini de katladı.

Cameron: “Avatar: Suyun Yolu” tümyamanların en yüksek gişe hasılatına sahip üçüncü veya dördüncü filmi olmalı.

Cameron, "Avatar 2"nin büyük sermaye ile hayata geçirildiğini, dolayısıyla alabileceği tüm yardıma ihtiyacı olduğunu açıkça belirtti. Camaron yakın zamanda verdiği bir röportajda maliyeti karşılamak için filmin tüm zamanların en yüksek gişe hasılatına sahip üçüncü veya dördüncü film olması gerektiğini söyledi. “Avatar: The Way of Water” 16 Aralık'ta gösterime girdiğinde bu beklentileri gerçekleştirmeye çalışacak.

Filmde, RDA madencilik operasyonları Pandora'yı yeniden tehdit ederken, Jake (Sam Worthington) ve Neytiri (Zoe Saldana) de okyanusun güvenli limanına seyahat ediyor.

Worthington ve Saldana’nın yanı sıra, “Avatar: The Way of Water” ile Sigourney WeaverStephen LangGiovanni RibisiJoel David MooreCCH Pounder ve Matt Gerald da evrene dönüyor. Seriye yeni katılanlar arasında ise Kate Winslet, Edie FalcoBrendan Cowell ve Michelle Yeoh gibi isimler var. 

Kaynak