Kısa Filmlerin En İyileri Belli Oldu

16.11.2009 15:39
Kısa Filmlerin En İyileri Belli Oldu

“21. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali”nde ödüller sahiplerini buldu.


Ülkemizde üretilen kısa filmleri desteklemek ve seyirci ile buluşmasını sağlamak amacı ile düzenlenen ulusal yarışmaya bu yıl da büyük bir katılım oldu. Ön elemeyi geçen 38 film Festival gösterim programına alındı.


Seçici kurul bu yıl, Yönetmen İnan Temelkuran, Görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, Oyuncu Selen Uçer, Görüntü Yönetmeni Gökhan Atılmış, Senarist Ayşe Teker, Sanat Yönetmeni  Natali Yeres, Sinema yazarı Ceylan Özgüm Özçelik ve yönetmen Oğuz İçöz’den oluştu.


*EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ:
GÜNEŞİN KARANLIĞI ( Ayşegül Yadigar )


*KURMACA DALI JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ:
DİLEMMA ( Eray Dinç )


*EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ:
ÖZGÜRLÜĞE MAHKUM ( Nurullah Dinçer )


*EN İYİ DENEYSEL FİLM ÖDÜLÜ:
BEN ( Can Alkanlar )


*EN İYİ CANLANDIRMA  FİLM ÖDÜLÜ:
MALFUNCTION ( Ayçe Kartal )


Hollanda Baş Konsolosluğu’nun verdiği “En Yaratıcı Kısa Film Ödülü” de bu yıl Ayçe Kartal’ın gerçekleştirdiği “MALFUNCTION” isimli canlandırma filminin oldu.


Büyük bir seyirci kitlesinin, yabancı konukların, konsolosluk temsilcilerinin, basın mensuplarının ve kısa film yönetmenlerinin hazır bulunduğu ödül töreni İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ödül alan filmlerden bölümler izlendi, yönetmenleri seyirciler ile tanıştırıldı ve kendilerine plaketleri verildi.


Ülkemizin en uzun ömürlü ve en deneyimli kısa film festivali olan ve bu yıl 21. yaşını kutlayan bu etkinlik, yerli ve yabancı kısa filmlerin seyirci ile buluşması, yabancı yönetmenlerin ülkemizde konuk edilmesi ve  ilginç atölyeler düzenlenmesi ile üzerine düşen görevi, her geçen yıl daha da  nitelikli hala dönüştürerek devam ediyor.  Uluslararası platformda Türkiye’nin sesini duyurmasında önemli bir işlev üstleniyor.