Sinemalar.com

Maya Kıyametine Karşı Dabbe Kıyameti

Maya Kıyametine Karşı Dabbe Kıyameti
17 Kasım 2009

İnternet yoluyla tüm dünyaya hızla yayılan ve her eve giren Dabbe ve ona eşlik eden Cinler, bilinmeyen gölge varlıklar dünyadaki tüm elektromanyetik sistemleri ve interneti ele geçirerek son saldırı için göklerden gelecek bir işareti bekliyorlar. Huzursuz ve tedirgin edici bir İstanbul şafağında göklerde beliren garip ve siyah bulut kümeleri ağır ağır açılırken arkalarına saklanmış olan “DUHAN” başlayacak kara istilanın ilk işareti olarak geliyor. Kuran’da Duhan suresinde belirtilen ve aniden göklerden inecek olan ürkütücü kıyamet alameti DUHAN d@bbe 2’de yeryüzüne doğru hareket etmeye başlıyor.


Film’de, Kuran’da kıyamete yakın göklerden ineceği bildirilen ve ürkütücü bir DUMAN olarak tasvir edilen DUHAN güvenilir kaynaklar incelenerek bilgisayar ortamında değişik ve farklı tarzlarda modellendi. Tüm modeller konunun uzmanlarına gösterilerek, mutabık kalınan en gerçekçi DUMAN biçimi filme dahil edildi.


İstanbul kıyametine ilşkin filmdeki cami yıkılma, Boğaziçi Köprüsü parçalanma ve İstanbul sokaklarının istila edilmesiyle ilgili sahnelerin daha gerçekçi ve etkili olması için tüm mekanların bilgisayar ortamında 3D olarak modeli yapıldı. Filmin patlama ve şehir-yıkılma sahnelerinin etkili olması için gerçek doğal felaketler incelenerek İstanbul’a uyarlandı. Tüm modeller sıfırdan tasarlanarak ek animasyonlarla daha ürkütücü hale getirildi.


d@bbe 2’de, İstanbul’da son saatin yaklaştığından habersiz ve kendi dünyalarında sessizce yaşayan bir grup insan, kara bir felaketin arkasına gizlenmiş, sır varlıklarla karşılaşmanın dehşetini yaşayacaklar. Kıyametin en korkunç alameti olan DUHAN’dan bir kaçış yolunu bulabilecekler mi?


Dabbe ve Semum filmleri ile 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşan Hasan Karacadağ’ın son filmi d@bbe 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

Tüm yorumlar (20)

Avatar
mrsm (Artist) | 3 Aralık 2009, 16:35

dabbe nin ilk filmini beğenmemiştim...ikinci daha vizyona girmedi bilemem ama 2012 nin daha iyi olduğunu düşünüyorum

Cevap Yaz
0
0
greenDAY (Artist) | 29 Kasım 2009, 12:52

insanları en iyi etkileyen nokta belli din. korku filmi yapıyorlar içinde kurandan ayetler vb koyuyorlar tamam güzel etkiler ama filmi yapmadan önce bu işi bilen hocalara da bi danışsalar ne iyi olur din gibi hassas bir konuda saçma sapan işler yapıyorlar insanlar korksun da nolursa olsun tarzında sahneler ağzı 1 metre açılmış makyaj yoksunu karakterler yani bu filmde ayet filan olmasa din olmasa komediden farkı kalmaz

Cevap Yaz
0
0
cullen18 (Dublör) | 20 Kasım 2009, 03:28

2012 bu filmi alt eder  ben bu flmin ilkini beğenmemiştim

Cevap Yaz
0
0
Zosoo (Amatör) | 19 Kasım 2009, 21:18

Bana göre  filmin tek olumlu yanı, kıyamet senaryolarının ülkemizde geçeçek olması.Demek istediğim bugüne kadar ya Eiffel Kulesi yıkıldı, Özgürlük Anıtı parçalandı, okyanus suları himalayalara kadar yükseldi falan..
Da anlamadıgım şey, bu herif insanları korkutmak için  neden sürekli, ağzı kulaklarına varmıs bağıran bi surat ifadesi kazandırıyor karakterlere ?
 

Cevap Yaz
0
0
jetli06 (Amatör) | 19 Kasım 2009, 18:07

bence konu çok güzel ama bunu iyi kurgulayamamışlar

Cevap Yaz
0
0
hkneffl (Dublör) | 27 Kasım 2009, 17:32

bekleyip görmek lazım.

0
0
peekay (Artist) | 20 Kasım 2009, 12:51

ilk filmide kurgulayamamıştı ki adam bunu kurgulayabilsin.konu seçimi güzel ama senarya berbat...hemde bu film nefes filminin kopyası arkadaşlar...

0
0
Görüşleriniz