Sinemalar.com

Kilise’de El Fatiha

Kilise’de El Fatiha
18 Kasım 2009

Dikkat: BU HABER FİLMDE GELİŞEN OLAYLARLA İLGİLİ BİLGİ İÇERMEKTEDİR!

 

6 Kasım’da vizyona giren Aşk Geliyorum Demez sinema filmindeki özellikle bir sahne izleyenleri gözyaşlarına boğuyor. Ermeni Miran Dayı’nın cenazesinde farklı etnik gruplardan kişilerin ellerini açıp dua etmeleri o ana kadar gülen seyirciyi gözyaşlarına boğdu.

 

Mahmutpaşa’daki bir han esnafının hikayelerinin ve Gözde ile Ali’nin aşkının anlatıldığı filmde Ermeni bir han esnafını canlandıran Miran Dayı’nın(Altan Erkekli) ölümünün ardından Kilise’de gerçekleşen cenaze töreni sahnesi izleyenleri gözyaşlarına boğuyor. Laz, çerkez, kürt, ermeni gibi farklı etnik gruplara ait esnafın bir arada sevgi ve mutluluk içinde yaşadığı handaki dayanışma tüm izleyenleri derinden etkiliyor. Filmin en beğenilen sahnelerinden olan cenaze sahnesinde tüm han halkı kilisede ellerini açıp kaybettikleri Miran Dayı için dua ediyorlar.

 

Han’ın sevilen filozofunu canlandıran Miran Dayı, filmde söylediği “Gözlerimizin rengi ne olursa olsun gözyaşlarımızın rengi aynıdır” sözleriyle filmi izlemeye gelenlere de hayata dair önemli bir ders veriyor. Altan Erkekli filmde canlandırdığı Miran Dayı karakteri ve onun kurduğu cümleler ile ilgili olarak “Aynı Tanrıya inanan insanlar olarak bütün duygularda birlikte olmalı ve barış içinde yaşamalıyız. Dünyada birçok farklı din,dil,ırk olsada bir şeyi kaybettiğimizde hepimiz bir noktada buluşuyoruz. Aslında hepimizin isteği barış ve sevgi içinde bir hayat sürmek.” dedi.

Tüm yorumlar (1)

Avatar
CarpediemiN (Artist) | 18 Kasım 2009, 16:09

Allah'ın oldugu her yerde dua edilir.İster kilise olsun ister sinagog olsun...ama bu afişle ne alakası var onu anlamadım..Filmin afişi bu değil ki

Cevap Yaz
0
0
hersek (Amatör) | 10 Aralık 2009, 10:00

Allah mekanla sınırlı değildir,doğru soylemıssınız ama önemli olan hangi Allaha dua ettiğmiz.hristiyanlar tanrıya inanırlar teslis inancı hakımdir dinlerinde onların ilahları doğurmustur isayı isa (AS) tanrının oğludur.bizim dinmizde ise Allah sameddir doğrulmamıs ve doğurmamıstır.yani inandığımz Allah ise tanrı değildir!camiiler dururken sinegogda dua etmek niye?herseyin bir uslubu var.hak din var ilahi din var.dikkat edelim arkadaslar.!

0
0
muratbekar (Figuran) | 2 Aralık 2009, 11:56

Afiş evet çok alakasız olmuş ya

0
0
erhan7 (Dublör) | 24 Kasım 2009, 14:58

çok doğru söylemişsin kardeş.. Allah ın olduğu her yer.. ;)

0
0
zgm (Jön) | 18 Kasım 2009, 18:14

şiddetle katılıyorum. Doğru söylüyorsun.

0
0
Görüşleriniz