Gezici Festival’den Reha Erdem kitabı

25.11.2009 09:52
Gezici Festival’den Reha Erdem kitabı

Bu sene 4-20 Aralık tarihlerinde Ankara, Artvin ve Üsküp kentlerinde gerçekleşecek olan 15. Gezici Festival bu sene sinema kitaplığına çok özel bir kitap hediye ediyor.


1988’de çektiği ilk filmi A Ay’dan beri her filmi merakla beklenen, son dönem Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Reha Erdem’in sinemasını ele alan “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” adlı kitap Çitlembik Yayınları işbirliğiyle yayımlanacak.


Fırat Yücel’in editörlüğünde hazırlanan kitapta Aslı Özgen Tuncer, Ayla Kanbur, Burak Acar, Engin Ertan, Gülengül Altıntaş, Senem Aytaç ve Şenay Aydemir’in yazılarının yanı sıra Reha Erdem’le yapılmış kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor.


Reha Erdem filmlerini takip etmek


Reha Erdem’in hayal kurmaya çağıran sinemasını derinlemesine inceleyen, anlatan, okuyan bu kitap A Ay’ın yıkık dökük konağından Kaç Para Kaç’ın çıkışsız bir labirenti andıran İstanbul’una, Korkuyorum Anne’nin pencere pervazlarından Beş Vakit’in uçurum kenarındaki kayalarına, Hayat Var’ın boğucu gemi seslerinden Kosmos’un tatbikat gürültülerine kadar uzanıyor. Reha Erdem filmlerindeki duyguları, mekânları ve sesleri takip ederek okuyucuyu, yollarını bilmediği dehlizlerle zenginleşen, kaybolduğu karanlıklarda renklenebilen bir yolculuğa davet ediyor.


“Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan” 4 Aralık’ta başlayacak 15. Gezici Festival kapsamında festivalin gösterim mekanlarında ve kitabevlerinde satışa sunulacak.