Netflix Şifre Paylaşımını Engelleyecek Planını Açıkladı!

01.02.2023 13:15
Netflix Şifre Paylaşımını Engelleyecek Planını Açıkladı!

Netflix’in şifre paylaşımını engellemek adına nasıl bir önlem alacağı bir süredir merak konusuydu. Konuyla ilgili olarak platformdan ilk açıklama geldi.

Netflix, dijital yayın platformları arasındaki rekabet ortamında zarar etmemek için bir süredir yeni önlemler üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de şifre paylaşımını engellemek. Kullanıcıların çoğunun şifre paylaşımı sayesinde abonelik almadığını fark eden Netflix, kullanıcıları bireysel abonelik almaya itmeyi amaçlıyor.

Aynı modeme bağlı cihazlar üzerinden şifre paylaşımı mümkün olacak

Yeni uygulama ile artık şifre paylaşımı devam etse de kullanıcılar aynı modeme bağlı olmak durumunda. Hesabı kullanan cihazlar, hesap sahibinin evindeki modeme 31 gün içinde en az bir kez bağlanmak durumunda. Aksi halde bloke edilecekler. Netflix böylece şifre paylaşımını aynı ev içerisinde sınırlamak istiyor.

Şifre paylaşımı kısıtlaması ne zaman başlayacak?

Mart ayında Amerika’daki kullanıcılarda bu uygulamayı başlatmayı planlayan Natflix’in aynı anda tüm dünyada da başlatıp başlatmayacağı şimdilik net değil.

Şifre paylaşanlar ne yapacak?

Bu kısıtlama uygulaması ile bir de şifre paylaşanlar için ek ücret uygulaması gelmesi mümkün. Böyle bir durumda toplam abonelik ücretine ek bir ödeme ile aynı ev dışında da şifre paylaşımının sürmesi bekleniyor. Fakat bu konuyla ilgili Netflix’ten resmi bir açıklama gelmedi. 

Ayrıca Netflix’in daha uygun fiyatlı reklamlı abonelik tipinin de bireysel hesap açmak konusunda kullanıcıları motive etmesi umuluyor.

Kaynak