Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

27.03.2023 09:15
Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Usta oyuncu ve seslendirme sanatçısı İsmail Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Sahnede ve kamera önündeki performanslarıyla iz bırakan, yaptığı seslendirmeler ile kulaklarımızda yer eden İsmail Köksal Engür, böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdi. Engür, 77 yaşındaydı.

Son yıllarda “Leyla ile Mecnun” dizisinde canlandırdığı 'Ak Sakallı Dede' rolüyle büyük kitleler tarafından tanınan Engür’ün vefat haberini, oradaki rol arkadaşlarından Cengiz Bozkurt duyurdu. Bozkurt sosyal medyada yaptığı paylaşımda "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.

Köksal Engür kimdir?

Köksal Engür, eğitimini tamamlamadan önce sanat yaşamına başlayan oyunculardandır. 1956 yılında TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatroları ile başlayan deneyimleri, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1969 yılında mezun olana kadar sürdü. TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atan sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli roller aldı. Radyo deneyimlerini seslendirmedeki ustalığını geliştirmekte kullanan Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynadı. “Korkuyorum Anne” filmiyle ünlenerek ödüller aldı. 2010-13 yıllarında “Leyla ile Mecnun” dizisinde Ak Sakallı Dede karakterini canlandırdı. Seslendirmeleriyle de tanınan Engür'ün sesini verdiği en önemli karakterler arasında Red Kit, Büdü (Susam Sokağı) ve Squidward (Sünger Bob Kare Şort) yer almaktadır.