Sinemalar.com

Dabbe'nin Sesi Sadece Sinemada Duyulacak

Dabbe'nin Sesi Sadece Sinemada Duyulacak
4 Aralık 2009

Türk mistik korku sineması yolculuğunda temel amacı sadece “Tür” sinemasına hizmet eden bileşenleri kullanmak olan Hasan Karacadağ, 25 Aralık’ta vizyona girecek d@bbe 2’de görüntü efektleriyle beraber seslere de özel önem verdi. Filmdeki dabbe’tül arz sahnelerinde kullanılacak ve özel yöntemlerle elde edilen ürpertici sesleri sadece sinema izleyicileri duyabilecek.


Dünyada ilk defa bir korku filminde insan kulağının duyma sınırı altındaki kaynağı bilinmeyen gizemli sesler modifiye edilerek kullanıldı. Dabbe’tül arz sahnelerinde kullanılmak üzere gece yarısından sonra ıssız yerlerde uzun süreli ses kayıtları yapıldı. Low Frequency Recording (LFR) yöntemiyle duyma sınırı altında kalan kaynağı bilinmeyen garip fısıltılara ve inleme seslerine benzer titreşimler için ayrı bir ses kanalı açılarak kurguya dahil edildi.


Dünyadaki korku filmlerinde genelde bilgisayardaki hazır seslerin kullanıldığını belirten Hasan Karacadağ, “Dabbe’tül arz menşei bilinmeyen bir varlık dolayısıyla ona ait sahnelerde doğada duyulma sınırı altında kalan ve henüz ne olduğu tam olarak çözülememiş sesleri kullanınca ortaya çok etkileyici ve ürperten sahneler çıkıyor.” dedi.


“Korku filmi sinemada izlenir” sloganıyla yola çıkan d@bbe 2 filminde bu ürpertici gerçek sesler sadece sinema salonlarındaki izleyiciler tarafından duyulabilecek. Filmin DVD veya televizyon versiyonlarında bu sesleri duyma imkanı olmayacak. d@bbe 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009 ’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

Tüm yorumlar (26)

Avatar
babos (Dublör) | 9 Aralık 2009, 00:00

dabbe senaryo ve yapimcı kurbanı bir flim ne anlatmak istedini bilemeyen senarist artı cok yapmacik sadece sinemaların ses efeklerine dayalı bir flim..2.ciside bi işi yaramaz izlemeye değmez bence animasyon flimleri daha inandırıcı kıyaslarsak.

Cevap Yaz
0
0
nide22 (Figuran) | 8 Aralık 2009, 08:04

Dabbe-2 süper fragmanına,sinema salonlarında denk geldiyseniz,fragman başladığı anda salonda oluşan garip bir korku ve sessizlik olduğunu göreceksiniz.Fragmandan önce harala gürele gürültülü konuşan insanlar birden suspus oldular.Sadece fragmanlarıyla bile salonda korku dolu anlar yaşatan bu filmi sinemada değil de nerede izleyeceğiz sayın Hasan hocam :)

Cevap Yaz
0
0
pampero (Amatör) | 8 Aralık 2009, 02:29

İlk filimi sinamada izlemiştik arkadaşlarla baya gülmüstük  :)hele taksicinin kapıyı kapatma  sahnesi izleyenler bılır cok komıktı....dolmuş olayına  girmiyorum bıle teyzenın sabah aksam aynı koltukda oturma ıhtımalı varsa bılmem:DBakalım 2. de nasıl bır komedı bızı beklıyo

Cevap Yaz
0
0
nide22 (Figuran) | 8 Aralık 2009, 08:07

halka,garez,blair cadısı,drag me to hell,şeytan vs filmlerini de gülmek amaçlı izlerken kahkaha ile gülersin arkadaşım.artık filmlerimize komik diyerek kendinizi rezil etmeyin.burası kız arkadaşlarınıza cesaret gösterisi yapmak için uygun bir site değil.

0
0
Gostivarli (Profesyonel) | 8 Aralık 2009, 04:30

arkadaşım o teyzenin hep aynı dolmuş sahnesinde görülmesinin nedeni zaten güldürü amaçlı japon sinemasına ait bir teknik. Japon korku filmleri genellikle insanı gerdiği için araya gevşemek amacıyla böyle ufak sahneler koyarlar. Hasan Karacağ Japon sinemasında uzun süre çalıştığı için bu tekniği kullanmış. İlk film hakkında söylediklerinde doğruluk payı var oyunculuk berbat zaten Türkiye'de en düşük bütçeyle çekilen 5 film arasına girmiş bir film. Ama konusu gerçekten kaliteli sadece uygulama yetersiz kalmış. Yalnız komedi demekle abartmışsın biraz.

0
0
onlytaha (Amatör) | 7 Aralık 2009, 02:08

ilk filmi izlememiştim ama Hasan Karacadağ iyi iş çıkarıyor semumu izledim ve gerçekten beğendim sanıyorum ki bu filmde de korku dolu sahneler olacak merakla bekliyorum

Cevap Yaz
0
0
aksis (Profesyonel) | 7 Aralık 2009, 01:36

ilk filmin insanları bu kadar korkutması zaten tamamen dini inancımızdan kaynaklanıyor gerçekten korkuttu da yani :) ben fazla korku filmi izleyen biri değilim yani diğer ülkelerin filmlerinden bile korkuyorum ki türk sinemasının korku filmi beni de gerçekten korkutmuştu ama diğer taraftan filmde çok saçma gelen ( en azından içimi rahatlatan ) sahnelerde vardı. mesela arkadaşlar genel olarak hep insanın içini ürperten yerlerde buluşuyorlardı (yani insanların genelde arkadaşlarıyla buluşmalarında tercih etmeyecekleri yerler :) ) neyse sonuçta amacına ulaşmış bir korku filmiydi ve ikincisininde öyle olacağından pek şüphem yok..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz