Jasper Cullen

ABD | 21 Aralık 1984
9,3/10

Monroe Jackson Rathbone V, Amerikalı aktör. Alacakaranlık (Twilight) serisindeki Jasper Hale rolüyle tanınmaktadır. Rathbone, Singapur'da doğdu. Amerikan petrol sektöründe nesillerdir önemli görevlerde bulunmuş bir ailenin çocuğudur. Babası Monroe Jackson Rathbone IV, Mobil'de çalışmaktaydı. Annesi ise Randee Lynn Rathbone adındaydı. Babasının işi nedeniyle çocukluk yıllarında Endonezya ve Teksas'ın Midland kenti gibi çeşitli yerlerde yaşadı. Oyunculuk kariyerine lise yıllarında küçük bir oyun topluluğu olan The Pickwick Players'da başladı. Daha sonrasında Michigan'daki Interlochen Arts Academy adlı özel bir okula gitti ve oyunculuk eğitimi gördü. O yıllardaki asıl amacı İskoç Kraliyet Müzik ve Drama Akademisi'ne girmek olsa da Los Angeles'a giderek şansını denemeyii tercih etti. Kısa sürede kendini göstererek Disney 411 programına seçildi. Sonra 2005'te başlayan Beautiful People dizisinde Nicholas Fiske rolünde oynadı. Jackson'ın kariyerindeki zirve noktası, ilk filmi 2008'de çekilen Alacakaranlık (Twilight) serisi oldu. Serinin 5 filminin tamamında Jasper Hale rolüyle izleyicilerle buluşan Rathbone, tüm dünya çapında tanınan bir oyuncu haline geldi. Bu dönemde oynadığı diğer önemli yapım, Shyamalan'ın yönettiği Son Hava Bükücü (The Last Airbender) filmiydi. Bu filmde de Sokka karakterini canlandırdı. Sheila Hafsadi ile 2013'te evlenen oyuncunun, aile geleneğine uygun şekilde kendisi gibi Monroe Jackson Rathbone VI (d. 2012) adını verdiği bir oğlu ve Presley Bowie Rathbone (d. 2016) adında bir kızı bulunuyor. Müzikle de yakından ilgilenen Rathbone, 100 Monkeys adlı rock grubunda gitarist ve geri vokal olarak görev yapmıştır.

Devamını Oku

Jasper Cullen Biyografi

Genel Bilgi

İsim: Jasper Hale (daha önceden “Jasper Whitlock” olarak bilinirdi)
Doğum Tarihi: 1843
Doğum Yeri: Houston, Texas
Yaşadığı Yer: Forks, WA
Durumu: Vampir
Dönüşüm Tarihi: 1863
Dönüştürücü: Maria

Dış Görünüşü

Saç Rengi: Bal Sarısı
Eye Color: Sarı/Siyah
Boyu: 190 cm
Diğer: Kaslı, ama zayıf, tüm vücudu geçmişte yenidoğan vampirlerle yaptığı zorlu dövüşlerden kalan hilal şeklinde yara izleri ile kaplıdır

İlişkileri
Aile: Cullen Ailesi
Ruh Eşi: Alice Cullen
Arkadaşları: Bella Swan, Peter, Charlotte, Denali Klanı
Mesleği: Cornell’de Felsefe Eğitimi almak; Sivil Savaş sırasında bir Binbaşı

Kişilik

Özel Yetenekleri: Diğer insanların duygularını hissetme ve kontrol altına alma.
Hobileri: Ailesi ile yürüyüş yapmak
İlgi Alanları: Akademik Araştırmalar
Tanımı: Derin düşünceler içinde, ama karizmatik. Geçmiş patırtılı yaşantısından sonra Cullen Ailesinin vejeteryan yaşam tarzına uyum sağlamayı çok zor bulur. Alice olan aşkından dolayı bu duruma ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Çeşitli

Araba: Bilinmiyor; ama Edward’ın motorsikletine karşı ilgili (Tutulma 234)
Müzik: Bilinmiyor
Çeşitli: Seattle’da sahte doğum belgeleri vs düzenleyen bir adamla bağlantısı var. Tahminen Cullen Ailesinin kimlik değiştirme işlemlerinin sorumlusu.

Kişisel Tarih

Jasper Whitlock 1843 yılında Houston Teksas’ta doğru.1861 yılında daha 17 yaşına gelmeden Müttefikler Ordusuna katıldı. Yirmi yaşında olduğunu söylediğinde boyu uzun olduğu için askerlerin giriş kayıt işlemlerini yapan görevli asker ona inandı. Bir vampire dönüştürüldüğünde ailesi ve küçük kız kardeşi halen hayattaydı, onları bir daha hiç görmedi.

İlk Galveston çatışmasında Teksas’taki en genç Binbaşı rütbesine erişti. Ona verilen görevlerden bir tanesi şehirdeki kadın ve çocukları alıp, onları Houston’a götürmekti. Houston’a varmalarından hemen sonra, sivillerin yerlerine güvenle ulaştıklarından emin olunca at sırtında Galveston’a geri döndü. Dönüş yolunda üç dişi vampire – Nettie, Lucy ve yaratıcısı olan Maria ile karşılaştı. Maria Jasper’ı o gece ısırdı ve üç gün sonra Jasper yeni hayatına başladı.

Maria daha sonra onu sınırlar için savaşan acımasız dünyaya getirdi. Jasper Maria’nın sağ kolu oldu ve savaşta yenidoğan vampirleri eğitmekten sorumlu idi. Jasper, yeni çaylaklarla birlikte pek çok şehri ele geçirdi. Çok yetenekli bir savaşçı idi ve halen öyledir. Ayrıca o zamanlar Jasper özel yeteneğini keşfetti: etrafındaki insanların duygularını olağanüstü bir şekilde kontrol etme yeteneği.

Bu fırtınalı yıllar esnasında, Jasper, yenidoğan vampirler işe yaramaz hale geldiklerinde onların ortadan kaldırılması için ona yardım eden, Peter adında bir vampir ile arkadaşlık kurdu. Bir süre sonra sürdürdükleri yaşam tarzı her ikisini de rahatsız etmeye başladı ve Peter bu yaşantıdan ayrıldı. Beş yıl sonra, Charlotte isimli bir yenidoğan vampir ile keşfettikleri yaşam tarzı hakkında bilgi vermek için Jasper’a geri döndü. Bu konu ile ilgili yaptıkları ilk görüşmenin ardından Jasper kolaylıkla ikna oldu ve Maria’yı arkasına bakmaksızın terk etti.

Peter ve Charlotte ile birkaç yıl dolaştı, ama bir türlü içinde bulunduğu depresyondan kurtulamadı. Etrafındaki insanların duygularını olağandışı bir şekilde anlama yeteneği yüzünden insanları öldürürken onların o andaki hislerini yaşayabiliyordu. Hayatının ilk yüzyılında kana susamış intikam ve nefret duyguları için bir filtreydi ve Peter ve Charlotte ile dolaşırken diğer insanları avladığında onların yaşadığı terör ve korku duygularını hissetti. İnsanları öldürmekten yorulmuştu, ama insanları öldürmemek için gerekli iç disiplini sağlayamıyordu. Bunun için halen mücadele vermektedir. Sonunda Peter ve Charlotte’ten ayrıldı ve yoluna yalnız devam etti.

1948 yılının fırtınalı bir gecesinde, Philadelphia’da küçük, tenha bir bara girdi ve orada kendisine Carlisle’nin ailesini ve her ikisinin orada huzur içinde yaşayacaklarını gördüğünü anlatan Alice ile karşılaştı. İkisi birlikte oradan ayrıldılar ve 1950 yılında Cullen ailesini buldular.

2003 yılında Cullen Ailesi Forks, Washington’a taşındılar. Ailedeki tüm çocuklar liseye kayıt oldu. Jasper, Rosalie ile birbirlerine çok benzedikleri ve ikiz kardeş olduklarını söylemek dikkat çekmeyen bir açıklama olacağı için Rosalie’nin soyadını olan Hale ismini kullanmaya başladı. Bella Swan Forks’a yerleştiğinde Jasper Rosalie ve Emmett ile birlikte son sınıfa devam ediyordu.

Film(ler)de Jasper’i Canlandıran Oyuncu: Jackson Rathbone