Billy Black

ABD | 13 Temmuz 1953
8,2/10
Gil Birmingham, Komançi kökenli Amerikalı aktör. Alacakaranlık serisindeki Billy Black rolüyle hatırlanmaktadır. San Antonio, Teksas'ta doğan Gil, babasının mesleğinden dolayı eyalet eyalet gezmek durumunda kaldı. Müziğe ilgi duyan Gil 10 yaşında gitar çalmaya başladı. Kaliforniya’da bir üniversiteye giden Gil petrokimya mühendisliği üzerine eğitim aldı. Vücut geliştirme yarışmalarına da katılan Gil, birçok filmde ve dizide rol aldı. Twilight filminde Billy Black rolünü canlandıran Gil, New Moon ve Eclipse filmlerinde de rol almaktadır.
Devamını Oku

Billy Black Biyografi

Quileute lideri Ephraim Black’ ın torunudur ve kabilenin son ve gerçek lideridir. Onun gençliğinde etrafta vampir olmadığı için kurtadama dönüşmemiştir. Quileute kabilesine ait “soğuklar” la ilgili bütün efsaneleri bilir ve bu hikayeleri oğlu Jacob ile paylaşmaktadır.

“Soğuklar” ile ilgili hikayeleri bildiği için de arkadaşı Charlie ve onun kızı Bella için, Bella’ nın Edward ile olan arkadaşlığından dolayı endişelenmektedir. (Alacakaranlık, sayfa 235). Billy Jacob’ ın Bella’ yı Edward’ dan ayrılması yönünde ikna etmesine uğraşmıştır. Eğer Jacob Bella’ yı ikna ederse ona arabası için lazım olan parçayı almaya söz vermiştir.

Edward Bella’yı terk ettiği zaman Billy ve Charlie he Bella hem de Jacob’ ı iyi birer arkadaş olabilmeleri için teşvik etmişlerdir. Billy Bella’ ya yemeğe kalması için teklifte bulunur hatta Charlie’ yi de yemeğe çağırır ve aile toplantılarına katılmaları için ikna etmeye çalışır. Jacob ilk kez kurtadama dönişmeye başladığı sırada Billy bunu gizli tutmak için Bella’ ya yalan söylemek zorunda kalmıştır. Bella Quileute kabilesinin sırrını keşfettiği zaman Billy tekrar eskisi gibi Jacob ve Bella’ yı arkadaşlıklarını devam ettirmeleri yönünde teşvik etmeye devam eder.

Billy ve Charlie Edward Forks’ a geri döndükten sonra Jacob ve Bella arasında ki mektup alışverişine yardım ederler. Birbirlerinden bu şelikde ayrılmış olmaları onları endişelendirmektedir. Jacob Bella’ yı Quileute ateşinin yakılacağı geceye davet eder ve Bella burada Quileute hikayelerini dinler.

Victoria ve onun yeni doğanları Forks’ u tehdit ettikleri sırada Billy Charlie’ I alıp balık tutmaya çıkar. Bütün gün orada kalmayı planladıkları halde Billy duyduğu kurt sesleri yüzünden eve erken dönmek için ısrar eder. Eve döndüklerinde Billy Sue, Emily, ve Quil’i arayarak haber almaya çalışır.

Daha sonra Billy Seth ve Sue Clearwater ile birlikte Edward ve Bella’ nın düğününe katılır. Bella ve Edward balayından Forks’ a geri döndükten sonra Billy Jacob’ I Cullenlar’ a gidip onları öldürmesi için ikna etmeye çalışır.