Gandalf The Grey

İngiltere | 25 Mayıs 1939
9,5/10

Sir Murray Ian McKellen, İngiliz oyuncu. 2 kez Oscar adaylığı bulunan McKellen, en çok Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gandalf ve X-Men'deki Magneto rolleri ile tanınır. 1991 yılında tiyatroya yaptığı katkılar dolayısıyla şövalye ilan edilmiştir. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ve Hobbit filminin kadrosunda Gandalf'ı canlandırdı. X-Men film serilerinde metallere hükmeden Magneto olarak rol aldı. 1988 yılında BBC radyosunda eşcinsel olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra, eşcinsellerin haklarını savunmaya başladı ve İngiltere’deki eşcinsellerin toplum içinde eşitliği için faaliyete geçen Stonewall Group’u kurdu. Üniversite'de 20'yi aşkın tiyatro oyununda rol aldı. 1990'da "Sir" ünvanı kazandı.

Devamını Oku

Gandalf The Grey Biyografi

J.R.R Tolkien' in kurgusal Orta Dünya evreninin önemli bir kesitini anlattığı Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik üçlemedeki en önemli karakterlerden biridir.

Gandalf, bir İstari ya da Orta Dünya Büyücüsü' dür. Ölümsüz Topraklar' da Gandalf, Olórin adlı bir Maia ruhuydu ve Rüyaların Efendisi Namo' nun bahçesinde yaşıyor ve sık sık Merhametli Nienna'yı ziyaret ediyordu.

Güneşin Üçüncü Çağının 1000. yılında Istari ya da Orta Dünya' ya gönderilen 5 büyücüden biri olmak üzere seçildi. Batı dillerinde Gri Gandalf, Elf dilinde Mithrandir ya da Gri Gezgin, Cüce dilinde Tharkûn ve Harad dilinde de Incánus adıyla tanınıyordu. Dış görünüşü, büyük bir pelerinle sivri uçlu bir şapka giymiş, elinde bir asa taşıyan, sakallı yaşlı bir adam biçimindeydi.