Prens Zuko

İngiltere | 23 Nisan 1990
8,8/10

Dev Patel, Hint asıllı İngiliz aktör. Jamal Malik adında bir çocuğu oynadığı Danny Boyle filmi Slumdog Millionaire filmi ile Altın Küre ödülü ve en iyi film dalında Oscar almıştır. 1990'da İngiltere'nin başkenti Londra'da, köken olarak Hindistan'ın Gucerat bölgesinden çıkma Anita ve Raj çiftinin çocuğu olarak doğdu. Whitmore Lisesi'ne devam ederken drama ve tiyatroyla ilgilendi. Henüz lisede okurken yayınlandığı tarihten itibaren İngiltere'nin en sevilen dizilerinden biri haline gelen Skins'in ilk 2 sezonunda Pakistan kökenli Müslüman Anwar Kharral karakterini canlandırdıktan sonra adını duyurdu. Bu sayede 2008'in bol ödüllü yapımı Milyoner'de (Slumdog Millionaire) başrol aldı. Hindistan'da zor bir çocukluk geçiren Jamal Malik'in gençlik halini canlandıran Patel, bu filmden sonra Hollywood yapımlarında yer almaya başladı. M. Night Shyamalan'ın Son Hava Bükücü filminde, daha sonra The Best Exotic Marigold Hotel serisinin 2 filminde oynadı. 2014 yapımı The Road Within adlı yol filminde Alex adlı obsesif kompülsif bir genci canlandırdı. Bilimkurgu filmi Chappie'de ayrıca Sonsuzluk Teorisi adlı biyografik yapımda da yer aldı. 2016'da oynadığı Lion filminde Saroo Brierley performansıyla büyük beğeni kazanan Patel, En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Altın Küre adaylığının yanında BAFTA ödülünün sahibi oldu. Milyoner filminde tanıştığı aktris Freida Pinto ile 6 yıl birliktelik yaşadıktan sonra 2014'ün sonlarında yollarını ayırmıştır. Siyah kuşak sahibi bir tekvandocu olan Patel 2004'te Dublin'de yapılan Dünya 2004 AIMAA Şampiyonası'nda bronz madalya kazanmıştır.

Devamını Oku

Prens Zuko Biyografi

Zuko, Nickelodeon 'un animasyon televizyon dizisi Avatar: Son Hava Bükücü 'deki hayalî karakter. Türkçe seslendiren: Ziya Kürküt. Zuko, dizide Ateş Ulusu'nun veliaht prensidir ve en güçlü ateş bükücülerdendir. Ayrıca Zuko'nun ruhunda mavi alev yani içinde kötülük barındırmayan bir iyilik vardır. Ancak Zuko'nun onurunu kurtarma hırsı buna engel olmuştur.Azula'nın Zuko verdiği takma isim Zuzu'dur.

Zuko, hangi durumda olursa olsun ihtiyacı olanlara yardım etmekten çekinmez. Hatta birinci sezonun son bölümünde hiç anlaşamadığı General Zhao'ya bile yardım eli uzatmıştır. Zuko'nun karakteri dizi boyunca bir değişim içerisindedir. O, şımarık bir prens olarak başladığı yolunda gittikçe olgunlaşır ve tam anlamıyla bir