Howard Hughes

ABD | 15 Eylül 1946
9,0/10

Tommy Lee Jones (15 Eylül 1946), Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, Emmy Ödülü ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü kazanmış ABD'li aktör ve yönetmendir. Anne ve babası Libya'ya gittikten sonra Dallas'ta bir hazırlık kursuna katılan Jones, burada sinema oyuncusu olmayı kararlaştırdı. Okulundaki tiyatro programı sayesinde, oyunculuğa iyice alıştı. Üniversite yıllarında da tiyatroya devam eden Jones, mezun olduktan sonra New York'a taşındı. Sinemadaki ilk rolünü Aşk Hikayesi (1970) filmi ile elde etti ve One Life to Live isimli bir televizyon dizisinde çalıştı.   Bazı televizyon ve sinema filmlerinde oynayan Jones, Coal Miner's Daughter filmi ile Altın Küre Ödülü adayı oldu. Oyunculuk yeteneği sayesinde çok boş zamanı omayan Jones, JFK (1991), Kaçak (1993), Müşteri (1994), Katil Doğanlar (1994), Batman Daima (1995), Siyah Giyen Adamlar (1997), Siyah Giyen Adamlar II (2002), Üç Defin (2005), İhtiyarlara Yer Yok (2007), ve Tanrının Vadisinde (2007) gibi yapımlarda rol aldı. Jones, yönetmenliğini Andrew Davis'in yaptığı Kaçak filmindeki oyunculuğu ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı. İlk yönetmenlik deneyimini The Good Old Boys (1995) filmi ile kazanan Jones'un yönetmenliğini yaptığı ikinci film ise Üç Defin oldu.

Devamını Oku

Howard Hughes Biyografi

 

II. Dünya Savaşı sırasında top ve askeri uçak yaptı. Hala daha dünyanın en büyük uçağı olan Hughes H-4 Hercules'i yapmış ve bir kez de olsa uçurmuştur. Uçak II. Dünya Savaşındaki alüminyuma getirilen kısıtlamalar dolayısı ile ağırlıklı olarak ağaç kullanılarak yapılmıştır. Uçağın kanat açıklığı olan 97,54 metre ve 8 motorlu yapısı ihtişamının ampirik bir göstergesidir.

Bir servet harcadığı Cehennemin Melekleri filminin çekimi uzun yıllar sürmüş, tamamlandığında ise büyük beğeni toplamıştır. 1948'de tekrar film yapımcılığına döndü. 1953'te bir tıbbi araştırma enstitüsü kurdu. Çevreyle ilişkisini keserek kapalı bir hayat yaşaması ve ölümüne kadar hiç kimseye görünmemesi ilginç yönlerinden birkaçıdır.

 

 

Foto Galeri

Tümünü Gör