Jeri Ryan

7,6 44 oy

Jeri Ryan Biyografi

Jeri Lynn Zimmermann, bilinen adıyla Jeri Lynn Ryan, Amerikalı aktris.

1968'de, Amerikan Ordusu'nda subay olan Gerhard Florian Zimmerman ve eşi Sharon'ın 2. çocuğu olarak Münih'te doğdu. Mark adında bir ağabeyi bulunuyordu. 11 yaşına kadar babasının görevi nedeniyle birçok farklı yerde yaşadı, babasının emekli olmasıyla Paducah, Kentucky'e yerleştiler. Buradaki Lone Oak Lisesi'ni bitirdi. Sonra Northwestern Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'ne kaydoldu. 1989'da Miss Illinois seçildi, Miss USA'de ise 4. oldu. Mezuniyetinin ardından Los Angeles'a taşınarak oyunculuk fırsatlarını araştırmaya başladı.

1996'da başlayıp 1 sezon süren Dark Skies dizisindeki Juliet Stuart rolüyle ün kazandı. Asıl şöhretini ise Star Trek: Voyager'daki Annika Hansen (Seven of Nine) karakteriyle kazandı. Bu rolü sayesinde Satellite ve Saturn Ödülleri'ni kazandı. Sonrasında Boston Public'teki Ronnie, Shark'taki Jessica, Body of Proof'taki Kate karakterleriyle uzun süre ekranlarda göründü.

Siyasetçi Jack Ryan'la 1991'de evlenen oyuncu, 1994'te Alex adında bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. 1999'da Ryan'dan ayrıldıktan sonra da ilk eşinin soyadını kullanmaya devam etti. 2003'te tanıştığı Fransız şef Christophe Émé'yle 2007'de evlendi. 2008'de Gisele adında bir kız çocuğu doğurdu.

Devamını Oku

Jeri Ryan İle İlgili Haberler

Tümünü Gör