Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Andrew Lincoln

Heartbreaker Fragman
Andrew Lincoln profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
411 oy
521 kullanıcının favorisi

Andrew Lincoln

İngiltere

14 Eylül 1973

Andrew Lincoln Biyografisi

Andrew James Clutterbuck, sahne adıyla Andrew Lincoln, İngiliz aktör. The Walking Dead dizisindeki Rick Grimes rolüyle tanınmaktadır.

Londra'da Güney Afrikalı bir hemşire anneyle İngiliz inşaat mühendisi bir babanın çocuğu olarak doğdu. Abisi Richard Clutterbuck, çeşitli kurumlarda eğitimci olarak çalışmıştır. Hull şehrinde büyüyen Lincoln, 10 yaşındayken ailesiyle Bath'e taşındı. Beechen Cliff School'un ardından katıldığı bir yaz kampında oyunculuğa ilgisi arttı ve Royal Academy of Dramatic Arts'a (RADA) katıldı. Bu dönemde soyadını Clutterbuck'tan Lincoln'e çevirdi. 1994'te Drop the Dead Donkey'nin bir bölümünde yer alarak ilk kez ekranda gözükmüş oldu. Daha sonra This Life dizisindeki Edgar rolüyle ilk önemli çıkışını gerçekleştirdi. 2003 yapımı romantik film Aşk Her Yerde (Love Actually) sayesinde sinema izleyicisinin de tanıdığı bir isim haline geldi. Bu filmde Juliet'e gizlice sevgi besleyen Mark karakteriyle beğeni topladı. Asıl çıkışını ise The Walking Dead dizisinin baş karakteri Rick Grimes'ı canlandırmasıyla elde etti. Bu performansı sayesinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Saturn ödülleri kazandı.

2006'da Gael Anderson ile evlenen Lincoln'un Matilda ve Arthur adlarında iki çocuğu bulunuyor.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

goldheart (Profesyonel) | 7 Kasım 2012, 00:47

ben bu adama galiba birazcık haksızlık etmişim başrole gitmiyo diyerek,3. sezonda çok iyi kendini aştı oyunculuğunu konuşturuyo resmen.

0
7

Tüm yorumlar (91)

Avatar
seydahuser (Dublör) | 27 Kasım 2018, 10:00

The Walking Dead dizisi dışında bir yapımda izlemedim.Rick Grimes karakterinde başarılı.Dizi içerisinde bazen severim, bazen hal ve hareketlerine gıcık kaparım, yaptıklarını yanlış bulurum öyle bir karakter.Sekiz sezonda baya yaşlandı, ilk toy hallerindeki tipini Gossip Girl'deki Dan'e yani Penn Badgley'e benzetirdim şimdi ise Ozan Güven'le benzeşiyorlar.

Cevap Yaz
0
0
deepdarkness00 (Artist) | 4 Haziran 2018, 18:15

The Walking Dead dizisi ile tanıdığım birisi orada rolünün hakkını fazlası ile veriyor.

Cevap Yaz
0
0
Hüseyin Çelebi (Dublör) | 12 Aralık 2016, 22:50

Rick Grimes bey diyeceksiniz..

Cevap Yaz
0
2
bstncltcs (Amatör) | 31 Ağustos 2016, 02:33

1.sezon 1. bölümde, "böyle başrol mü olur lan!" demiştim.
Kendisine beni yanılttığı için teşekkür ederim.
Ayrıca, sakalını kesme be adam!

Cevap Yaz
0
1
Files (Figuran) | 2 Aralık 2015, 11:09

Bu artık bir demokrasi değil.
Rick Grimes

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz