Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Fat Joe

Korkunç Bir Film 3
Fat Joe profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.4/ 10
16 oy
6 kullanıcının favorisi

Fat Joe

ABD

19 Ağustos 1970

Biyografisi

1970 senesinde New York’da doğan Latin kökenli Amerikalı hip hop sanatçısı Joseph Antonio Cartagena yani sahne ismiyle Fat Joe gençlik yıllarında yasadışı işlerle uğraşıyordu. 1993 senesinde Diggin’ In The Crates Crew grubundan Diamond D ile tanışan sanatçı Diamond D’nin yardımıyla ilk albümünün kayıtlarına başladı.

1993 senesinin sonuna doğru “Represent” adlı ilk albümünü Relativity Records etiketiyle yayımlayan Fat Joe albümün prodüksiyonunda Diamond D The Beatnuts Lord Finesse Showbiz ve Chilly Dee ile çalıştı. Albüme katılan konuk müzisyenler Diamond D Grand Puba Apache Kool G Rap Gismo Kieth Kieth ve King Sun olurken albümden “Flow Joe” “Watch The Sound” ve “The **** Is Real” parçaları single olarak piyasaya sürüldü.

İlk albümü sonrası Diggin’ In The Crates Crew grubuna dahil olan Fat Joe 1995 senesinde “Jealous One’s Envy” adlı 2. albümünü müzikseverlere sundu. Albümün prodüksiyonunda Diamond D L.E.S. DJ Premier Domingo ve Joe Fatal ile biraraya gelen rapçi KRS-One Doo Wop Raekwon Armageddon Big Pun ve Keith Nut’ı ise albümüne konuk müzisyen olarak davet etti. Albümle Amerika listelerinde 71 numara olan sanatçı “Success” ve “Envy” parçalarını single olarak yayımladı.

1998 senesinde “Don Cartagena” adlı 3. albümünü Craig Kallman prodüksiyonunda müzikseverlere ileten Fat Joe albümü Atlantic Records etiketiyle yayımladı. Albümle Amerika listelerinde 7 numara olmayı başaran sanatçı albümüne Big Punisher Prospect Armageddon P. Diddy Jadakiss Nas Raekwon Charli Baltimore Cuban Link ve Noreaga gibi isimleri konuk etti. Albüm kapağıyla dikkat çekerken albümden “Don Cartagena” ve “Bet Ya Man Can’t (Triz)” parçaları single olarak piyasaya sürüldü.

1999 senesinde yakın dostu Big Pun ile birlikte Terror Squad adlı grubu oluşturan Fat Joe aynı sene grubun kendi ismiyle aynı ismi taşıyan ilk albümünde yer aldı. Ne var ki 2000 senesinde Big Pun’ın ölümüyle derinden sarsılan sanatçı grubun 2004 senesinde yayımlanan “True Story” albümünü Big Pun’a ithaf etti. Albümden yayımlanan tek single “Lean Back” ile müzikseverlerden büyük beğeni toplayan grup single ile Amerika listelerinde zirveye yerleşti.

2001 senesinde “Jealous Ones Still Envy (J.O.S.E.)” adlı 4. albümünü Irv Gotti Chinky Buckwild ve Alchemy prodüktörlüğünde hayranlarına sunan Fat Joe albümüne Ashanti Buju Banton Remy Martin Ja Rule Ludacris Xzibit ve R. Kelly gibi önemli isimleri bulundurdu. Ashanti ve Ja Rule ile olan ortak çalışması “What’s Luv?” parçası albümden ilk single olarak yayımlanırken single Amerika listelerinde 2 numaraya yerleşti.

2002 senesinde “Loyalty” adlı 5. stüdyo albümünü Irc Gotti Alchemist Ron Browz Ty Fyffe ve Cool

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (0)
Avatar
Görüşleriniz