Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

The Rolling Stones

The Rolling Stones profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
15 oy
13 kullanıcının favorisi

The Rolling Stones

İngiltere

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

Rock\'n Roll terimini tarif etmek için kullanılan bir isim olan Rolling Stones aynı zamanda 30 yıllık geçmişiyle dünya rock tarihinin en uzun soluklu grubu olmayı da başardı. Rolling Stones, Dartford\'da okul arkadaşı olan Mick Jagger ve Keith Richards tarafından kuruldu. İkiliye daha sonra piyanist Ian Stewart ve blues gitaristi Brian Jones\'da katıldı. 1960\'lı yılların sonunda Rolling Stones kendini dünyanın en büyük Rock\'n Roll grubu olarak adlandırıldığında grup çoktan bu sıfatı kendine yakıştırmıştı.

1962
Rolling Stones başta Chuck Berry, Howlin Wolf, Muddy Waters ve Elmore James\'den etkilenen ve bu sanatçıların parçalarına repertuarlarında yer veren bir gruptu. Temmuz ayında grup adını Muddy Waters\'ın bir parçası olan \'Rollin\' Stone Blues\'dan esinlenerek Rolling Stones olmasına karar verdi ve ilk konserlerini Londra\'da Marquee Club\'da verdi. Aynı yılın sonlarına doğru bazı söylentilere göre sadece anfisi olduğu için gruba Billy Wyman\'da katıldı.

1963
Ocak ayında Charlie Watts, Rolling Stones\'a katıldı ve grupla beraber ilk konserini verdi. Grubun konserlerinde genelde Jimmy Page, Eric Clapton ve Pete Townshend gibi kişilerde bulunuyordu. Nisan ayında Andrew Loog Oldham, grubu Crawdaddy\'de izleme fırsatı buldu ve ertesi günde Rolling Stones\'la kontrat imzaladı. Mayıs ayında ise Stones, Decca Records\'la anlaşma imzaladı. Bir ay sonrada Rolling Stones\'un ilk single\'ı \'Come On\' piyasaya çıktı. İkinci single ise gruba John Lennon ve Paul McCartney tarafından verilen \'I Wanna Be Your Man\' oldu.

1964
Ocak ayında Rolling Stones\'un dört Amerikan rock\'n\'soul klasiğinin cover\'ından oluşan EP\'leri piyasaya çıktı. Şubat ayında ise Bo Diddley\'in \'Not Fade Away\'in bir versiyonu olan üçüncü single piyasaya çıktı. \'Not Fade Away\' grubun listelerde ilk onun içine girebilen ilk single\'ı oldu. Adı olmayan ilk albüm ise listelere bir numaradan giriş yaptı. Haziran ayında ise Valentinos\'un, \'It\'s All Over Now\' single\'ı bir numaraya yükseldi ve altın plak ödülünü aldı. Ağustos ayında grubun \'Five By Five\' EP\'si piyasaya çıktı ve Kasım\'da da Willie Dixon\'un \'Little Red Rooster\' adlı parçasına yaptıkları cover\'la grup tekrar bir numaraya yükseldi.

1965
1965 yılında grubun ikinci albümü \'Rolling Stones Number 2\' piyasaya çıktı. Aynı yılın Şubat\'ında albümden çıkan ilk single \'The Last Time\' yine listelerde bir numaraya yükseldi. Ağustos\'ta piyasaya çıkan \'(I Can\'t Get No) Satisfaction\' ise hem bir numaraya yükseldi hem de grubun en önemli parçalarından biri oldu. Bir sonraki ayda grubun Mart ayında İngiltere\'de verdikleri konserin kaydı olan \'Got Life If You Want It\', Amerika\'da kayıtlarını tamamladıkları \'Out Of Our Heads\' albümleri ise Temmuz ayında piyasaya çıktı.

1966
Rolling Stones\'un farklı enstrümanları denediği ve içinde 11 dakika süren parçalara yer verdikleri albümleri \'Aftermath\', Şubat ayında piyasaya çıkan \'19th Nervous Breakdown\' single\'larının ardından yayınlandı. 1966 yılının Mayıs ayında grubun yine çok ses getiren single\'larından \'Paint It Black\', Eylül ayında ise \'Have You Seen Your Mother Baby, Standing In The Shadows?\' single\'ı çıktı.

1967
Şubat ayında Mick ve Keith tutuklanmadan önce grubun üçüncü albümü olan \'Between The Buttons\' piyasaya çıktı. Mahkemelerde geçen dönemin sonunda grup \'Sunday Night At The London Palladium\' televizyon şovunda tartışmalara yol açan single\'ları \'Let\'s Spend The Night Together\' ve \'Ruby Tuesday\' single\'larını seslendirdi. Ağustos ayında ise Jagger ve Richards\'ın yargılanmaları süresinde onlara destek olan hayranlarına yönelik \'We Love You\' single\'ı ve Aralık ayında ise grubun bir sonraki albüm olan \'Their Satanic Majesties Request\' çıktı.

1968
1968 yılının Mayıs\'ında Rolling Stones NME Pollwinners konserinin sonunda performanslarını sergiledi. Bu konser sırasında seslendirdikleri yeni single\'ları \'Jumpin\' Jack Flash\' ve \'Satisfaction\'dan anlaşılacağı gibi grup, blues kökenlerine geri dönüyordu. Grup; bir önceki sene yaşadıkları tatsız olayları bir kenara itip Dünyanın En Büyük Rock\'N Roll grubu ünvanlarını tekrar elde edebilmek için çalışmalara başladı ve Ağustos ayında \'Beggars Banquet\' albümü piyasaya çıktı.

1969
1969 yılının 8 Haziran\'ında Brian; yeni bir grup kurmak istediği için gruptan ayrıldığını açıkladı. Grubun yeni gitaristi ise John Mayall\'s Bluesbreakers\'dan Mick Taylor oldu. 3 Temmuz\'da Brian Jones, Sussex\'teki evinin yüzme havuzunda ölü bulundu. Brian\'ın anısı için düzenlenen Hyde Park\'ta verdikleri konserden bir hafta sonra ise yeni single \'Honky Tonk Woman\' piyasaya çıktı ve listelerde bir numaraya yükseldi. Aynı yılın Aralığında grubun bir sonraki albümü \'Let It Bleed\' çıktı.

1970
1970 yılında, Mick Jagger\'ın 1968 yılında çektiği filmi \'Performance\' yayınlandı. Aynı yılın Eylül\'ünde grubun bir önceki sene Madison Square\'de verdikleri konserin kaydı olan albüm piyasaya çıkarken 1969 yılında verdikleri turnenin filmi ise \'Gimme Shelter\' adı altında yayınlandı.

1971
Decca ile anlaşmları sona eren grup; kendi plak şirketleri Rolling Stones Records\'la iki yeni single \'Brown Sugar\' ve \'Bitch\'i piyasaya sürdü. Nisan ayında ana albümlerden biri kabul edilen ve albüm kapağında Andy Warhol çalışmaları bulunan \'Sticky Fingers\' piyasaya çıktı.

1972
Nisan ayında ise \'Exile On Mainstreet\' double albümünden çıkan \'Tumbling Dice\' Keith Richards\'ın Güney Fransa\'daki evinde kaydedildi.

1973
1973 yılının Ağustos\'unda \'Goats Head Soup\' albümünden \'Angie\' single\'ı piyasaya çıktı.

1974
Temmuz ayında ilk ona giren \'It\'s Only Rock\'n Roll\' Ronnie Wood\'un Güney Londra\'daki evinde geri vokallerde David Bowie ve davulda Kenny Jones\'la birlikte kaydedildi. Aynı yılın Aralık ayında Mick Taylor solo çalışmalara yönelmek üzere gruptan ayrıldı.

1975
Munih\'te grubun hakkında çıkan spekülasyonların ardından bir sonraki albüm \'Black and Blue\' için grup stüdyoya girdi ve hemen ardından grup üyeleri Mick Taylor\'un yerine geçen yeni üyenin adını açıkladı: Ronnie Wood.

1976
1976 yılının Ağustos\'unda \'Black and Blue\' albümü piyasaya çıktı. Albümden çıkan \'Fool To Cry\' ise müzik listelerinde ilk 10\'un içine girmeyi başardı.

1977
Şubat ayında Toronto\'da Rolling Stones küçük konserler verip çıkartacakları canlı kayıtlardan oluşacak albüm için hazırlanırken, Keith Richards ve Anita Pallenberg tutuklandı. Aynı yılın Ekim\'inde grubun bir önceki turnesinden ve Toronto\'da verdikleri konserlerin a-side\'larından oluşan \'Love You Live\' double albümü piyasaya çıktı.

1978
Dans müziğinden etkilenerek ortaya çıkan ve aynı zamanda ilk 12 inch\'lik single örneklerinden olan \'Miss You\' Amerika\'daki müzik listelerine bir numaradan giriş yaptı. Single\'ı \'Some Girls\' LP\'si takip etti.

1979
Ronnie Wood, üçüncü solo albümü olan \'Gimme Some Neck\'i piyasaya sürdü.

1980
Haziran ayında yeni single reggea ve disko soundlarından oluşan \'Emotional Rescue\' piyasaya çıktı single\'ı yine aynı adı taşıyan albüm takip etti.

1981
1981 yılının Ağustos\'unda piyasaya çıkan \'Start Me Up\'listelerde çıktığı gün ilk ona girmeyi başardı. Single\'ı \'Tatoo You\' albümü takip etti. Aynı yıl, Rolling Stones, sahnede avant-garde çalışmaların bulunduğu mega-stadyum turnelerine başladı.

1982
Rolling Stones\'un, Avrupa\'da verdiği konserler büyük başarı kazandı. Haziran\'da canlı kayıtların bulunduğu \'Still Life\' albümünü piyasaya sürüldü.

1983
Ağustos ayında Paris Ritz Otel\'inde Mick Jagger, Keith Richards ve CBS\'in başı Walter Yetnikoff arasında 28 milyon dolara Rolling Stones\'un dört stüdyo albümü çıkarması için anlaşma imzalandı. Aynı yılın Ekim\'inde \'Undercover Of The Night\' single\'ı ortaya çıktı

1985
Rolling Stones, 1985 yılının Şubat\'ında \'Dirty Work\' albümünün kayıtları için Pathe-Marconi Stüdyolarına girdi. Mick Jagger ilk solo albümü olan \'She\'s The Boss\'u piyasaya sürdü. Haziran ayında David Bowie ile birlikte kaydettikleri \'Dancing In The Street\' piyasaya çıktı. Mick Jagger, aynı zamanda Tina Turner\'la birlikte Filedelfiya\'da konser verdi. 1985 yılının sonlarına doğru Rolling Stones yeni albümünün çalışmalarına başladı. Çalışmaların sonuna doğru grubun uzun süreli menajeri Ian Stewart Londra\'da öldü.

1986
Geri vokallerde soul efsanesi Bobby Womack\'ında bulunduğu Bob

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (5)
Avatar
Player01 (Artist) | 16 Eylül 2011, 16:33

Tam anlamıyla efsane! En uzun soluklu müzik topluluğu.Toplam kariyer süreleri 50 yılı aşmaktadır ve bu koca 50 yılda dünyayı olağanüstü şarkılarıyla sallamışlardır ve sallmaya devam ediyor.Ama bu grup benim gözümde asla bir Beatles değil.

Cevap Yaz
0
0
DarkeliaHll (Profesyonel) | 12 Ağustos 2011, 16:18

En sevdiğim gruplardan. Efsane !
Teşekkürler ekleyen arkadaşa :)

Cevap Yaz
0
0
twilight007 (Artist) | 4 Aralık 2010, 13:47

Mükemmel bir müzik grubu bence.. Yıllar geçse de ne kendileri ne de şarkıları eskiyebilir.. Rock'un krallarına en güzel örneklerden biridir bence "The Rolling Stones"
NoT : Paint it black en süper şarkıları..! Kesinlikle dinlemenizi öneririm..!!

Cevap Yaz
0
0
hakorock (Efsane) | 9 Ocak 2009, 15:00

çoğu grup birkaç yılda dağılır ama bu ihtiyar delikanlılar yıllardır mükemmel bir uyumla başladıkları güçlü bir performansla müziklerini yapmaya devam ediyorlar.özellikle Mick Jagger zekası ile belkide grubun bu kadar başarılı ve uzun soluklu olmasını sağladı umarım çocuklarımızda onları canlı performansını görür.

Cevap Yaz
0
0
jackville (Star) | 9 Ocak 2009, 15:24

daha ben göremedim..tabi konser videolarını izliyoruz ama canlı izlemek ayrı bir şey olurdu herhalde. ama evet umarım çocuklarımızda görür...şahsen benim çocuklarıma dinletyeceğim gruplardan biri zaten..

0
0
jackville (Star) | 9 Ocak 2009, 12:52

sevdiğim gruplardan..ekleyen arkadaşı tebrik ederim..çok ayrıntılı ve güzel bir biyografi olmuş:)

Cevap Yaz
0
0
jackville (Star) | 9 Ocak 2009, 15:23

evet belli oluyor özenerek yaptığın...tekrar teşekkür ederim.

0
0
hakorock (Efsane) | 9 Ocak 2009, 14:52

teşekkür ederim böyle efsane bu grubu eklemek benim içinde şeref beğendiğine sevindim özenerek yaptım doğrusu

0
0
Görüşleriniz