Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Osama Bin Laden

Fahrenheit 9/11
Osama Bin Laden profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
3.8/ 10
25 oy
1 kullanıcının favorisi

Osama Bin Laden

Suudi Arabistan

10 Mart 1957

2 Mayıs 2011

Biyografisi

Usame Bin Ladin (Arapça: أسامة بن محمد بن عوض بن لادن)(d. 10 Mart 1957), köktendinci El Kaide\'nin kurucusu ve lideri olarak bilinmektedir.

Çok zengin Suudi Arabistanlı bir ailenin 54 çocuğundan biridir. Usame bin Laden\'in kökü Güney Yemen\'de Hadramut\'tur. Babası Muhammed 1930\'da geldiği Suudi Arabistan\'da hızla yükseldi ve zamanla Ortadoğu\'nun en büyük müteahhitlerinden biri oldu. 1968\'de kaza sonucu öldüğünde mirası 11 milyar dolardı. Oğulları hep Suud prensleriyle birlikte büyümüş ve okumuştu.

Genç yaşta Müslüman Kardeşler teşkilatının fikirlerinden etkilenen Usame bin Laden, 1979 Aralık ayında, arkadaşı, Suudi Gizli Servisi Şefi Prens Turki bin Faysal tarafından Pakistan Peşaver\'e yollandı. Buradaki kamplarda, başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki İslamcı gençler birer profesyonel savaşçıya çevriliyordu. Beş ülkenin birlikte üstlendiği bu projenin sorumluluğu Pakistan Gizli Servisi ISI\'deydi, yürütücüsüyse Filistin asıllı Abdullah Azzam\'dı.

Azzam\'a asistanlık yapan Usame bin Ladin, bizzat savaştı, hatta Celalabad yakınlarında yaralandı. 1986\'da kendi kamplarını kurdu. Serveti, cömertliği, sade yaşantısı, karizması, savaştaki cesareti nedeniyle efsaneleşti. Kurumsallaşmasının temelini 1988\'e doğru gönüllüler hakkında bilgileri içeren bir veritabanı kurarak attı. Bu bilgisayar kayıtlarından hareketle \'El Kayda\' adlı bir yapılanma ortaya çıktı. Suud rejimi, cihadı her yere yaymak isteyen bu kişiden korkmaya başladı ve 1989\'da pasaportuna el konuldu


Haziran 1990\'da Saddam Kuveyt\'e girince Usame bin Ladin, Suudi sınırlarının korunması görevinin kendisi ve tabanına verilmesini istedi. Kral Fahd Amerikan askerlerini çağırınca çok öfkelendi; önce Pakistan\'a, ardından Afganistan ve nihayet Sudan\'a gitti. Artık Pakistan\'da istenmeyen ve kendilerine yer arayan binlerce \'cihadcı\'yı Sudan ve Yemen\'e yerleştirdi, onlara birçok ülkede iş buldu


ABD\'ye karşı ilk cepheyi Somali\'de açan ve 1994\'te Suud vatandaşlığından çıkarılan Usame bin Ladin, uzun bir süredir, iktidarı almalarına epey yardımcı olduğu Taliban\'ın himayesinde Afganistan\'da yaşıyor. ABD\'nin, yakalanması için 25 milyon dolar ödül koyduğu Usame bin Ladin, hiçbir eylemi açıkça üstlenmiş değil, ama hiçbirini kınamış da değil. Zaten Usame bin Ladin\'in adı yapılandan çok, yapılacağı iddia edilen eylemlerle anılıyor. 11 eylül saldırılarının faili olduğu iddia edilmektedir.

Devamı
Gizle
Popüler Yorumlar
BollyEda97 (Jön) | 19 Haziran 2011, 15:16

Kimse kusura bakmasın ama bu adamı bu siteye ekleyenin aklından şüphe etmek lazım şarkıcıları girdiniz tamam   futbolculara bile tamam ama bu ne ya:=)bu site iyice amaçlarının dışında hareket etmeye başladı.

1
5
Tüm yorumlar (7)
Avatar
ozgurengin (Efsane) | 18 Mayıs 2012, 13:41

reiss :))

Cevap Yaz
0
0
BollyEda97 (Jön) | 19 Haziran 2011, 15:16

Kimse kusura bakmasın ama bu adamı bu siteye ekleyenin aklından şüphe etmek lazım şarkıcıları girdiniz tamam   futbolculara bile tamam ama bu ne ya:=)bu site iyice amaçlarının dışında hareket etmeye başladı.

Cevap Yaz
1
5
constantineblacks (Artist) | 13 Ekim 2011, 19:33

evet aynı düşünüyoruz.

0
0
agariocu (Dublör) | 18 Haziran 2011, 16:34

O KADAR GICIK OLUYORUM Kİ CİHAD SAÇMALIĞINI DÜNYAYA YAYDIĞI İÇİN NEFRET EDİYORUM ONDAN ÇOKA KÖTÜ BİRİSİNEN

Cevap Yaz
0
1
agariocu (Dublör) | 18 Haziran 2011, 16:35

TERÖRİST OSAMA BİN LADİN NE OLUCAK

0
0
constantineblacks (Artist) | 3 Mayıs 2011, 23:00

ey şanlı şehit Alllah cc şahadeti,ni kabul etsin.sen bütün ömrünü cihadla geçirdin ve öylede tamamladın.ay Allah cc ün aslanı ey islamın sancaktarı ey Allah cc ün kılıcı.sen görevini tamamladın.bu dava seninle başlamadı seninlede bitecek değil.biz bir ölür bin diriliriz.kafirler hala anlamış değiller.Allah cc sana rahmet etsin cennetin kuşu.yerin aslanı kafirin korkulu rüyası.dava inşaallah devam ediyor edecekte

Cevap Yaz
1
0
constantineblacks (Artist) | 13 Ekim 2011, 19:32

gün gelir beden ölür uykudaki insan uyanır gerçeği doğruyu yanlışı batılı hakkı gerçek hakkın sahibi ortaya koyacak inşaallah!...kabirlerimizden favç fevç kalkacağımız gün gelecek!...inşaallah...sana hiç bir şey demiyorum deme ihtiyacı duymuyorum.din gününün maliki(kıyamet gününün hükmdarına)hesabını vereceksin zaten.

0
0
agariocu (Dublör) | 18 Haziran 2011, 16:32

BUNU DESTEKLEDİĞİNE GÖRE SENDE BİR TERÖRİS VE HAYIRSIZSIN

0
1
Atehaa (Profesyonel) | 2 Şubat 2011, 21:15

koptum yaaa :D:D: bin ladin oyuncu olarak girilmiş :D:D:D:D bide yanda oylayın yazıyor offff :D

Cevap Yaz
1
0
Görüşleriniz