Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Chuck Berry

Ucuz Roman
Chuck Berry profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
23 oy
11 kullanıcının favorisi

Chuck Berry

ABD

18 Ekim 1926

18 Mart 2017

Biyografisi

Charles Edward Anderson Berry, bilinen adıyla Chuck Berry (1926-2017) Amerikalı Rock'n Roll müziği efsanesidir.

1926'da St. Louis'de doğdu. 1940'lı yılların sonunda Les Paul'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n' roll gruplarında solo enstrümanı saksafon ya da piyano iken; Les Paul'un Gibson model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte Elektro Gitar ile rock'n roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berry de bugünkü birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında da AC/DC ve Angus Young gelecekti, öyle ki onun gitarla sahnede seke seke dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır. Aynı şekilde Young'un ustalarındandır.

Usta gitarist ve rock'n rollcu, 1950 yılında ilk olarak bir kulüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı. Bu grupta usta gitarıyla yer alırken, Johnson piyanoda, Ebby Harding de davuldaydı.

1955 yılının Mayıs ayında Chicago'da blues'un efsane adamı Muddy Waters onları Chess Records'a önerecekti. Bir ay sonra da 'Maybeline' adlı şarkıları piyasaya çıkacaktı. Ağustos'ta listelere giren bu tanınmanın sadece ABD ile sınırlı kalması, single'ın İngiltere'de çıkmamasından dolayıydı.

Bu başarıyı 1956 Haziran'ında çıkan 'Roll Over Beethoven' adlı şarkısıyla da sürdürecekti. Ardından 'You Can't Catch Me', 'Scholl Days', 'Oh Baby Doll' gibi hit parçaları gelecekti. AC/DC'nin de ilk yıllarında Avustralya'da çıkan ilk albümlerinde cover'ını yaptıkları 'School Days' 1 milyonun üzerinde satış yapmış ve listelerde 1 numaraya yükselmişti. Bu parça ile Berry, ilk önce İngiltere'de tanınacak ve ardından da tüm dünyaya yayılacaktı. 1957 sonunda 'Rock'n Roll Music' single'ı çıktı. Bunu takiben 'Sweet Little Sixteen', 'Johnny B. Goode', 'Back in the USA' gibi muhteşem parçalarla ününe ün katacaktı.

Ancak 1959'da 14 yaşında bir garson kızla cinsel ilişkiye girdiği iddiası ve kızı bir eyaletten başka bir eyalete götürmesi nedeniyle hakkında dava açıldı. Önce 5, itirazdan sonra 3 yıl hapse mahkum edildi. 1962-63'te 1.5 yıl hapis yattı. Çıktıktan sonra No Particular Place to Go, You Never Can Tell, Nadine gibi şarkılarıyla tekrar kendini kanıtladı. 1970'lerden 80'lere dek tek başına turlara çıkarak, gittiği şehirlerdeki yerel gruplarla konserler vermiş, bu dönemde popülaritesi ve üretkenliği düşüşe geçmiştir. 1979'da vergi kaçırma iddiaları nedeniyle 4 ay hapis yatmıştır.

1986'da 60. doğum gününde verdiği konser, yönetmen Taylor Hackford tarafından Hail! Hail! Rock 'n' Roll adıyla belgesel bir filme dönüştürülmüş, Berry'e sahnede Eric Clapton, Keith Richards gibi büyük müzisyenler eşlik etmiştir. Yine o yıl kurulan Rock and Roll Şöhretler Müzesi'ne seçilmiştir.

18 Mart 2017 günü St. Charles, Missouri'deki evinde vefat etmiştir. Öldüğü sırada 2017 yılı içinde çıkması beklenen ve Chuck adını verdiği, 38 yıl sonra yapacağı ilk stüdyo albümünün çalışmaları içindeydi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 2 Yapım

Tüm yorumlar (4)

Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 20 Mart 2017, 13:18

Müzik dünyasının efsane ismi , Allah rahmet etsin .

Cevap Yaz
0
0
ArturoBandini01 (Dublör) | 1 Kasım 2014, 22:15

"Rock'N Roll için başka bir isim bulunsaydı , bu mutlaka Chuck Berry olurdu" John Lennon muhteşem bir müzik adamı...Go Chuck Go...

Cevap Yaz
0
1
berrin35 (Profesyonel) | 17 Ocak 2011, 20:44

'Johnny be good' şarkısı favorim. Zil sesimdi bi ara. Sınavın birinde sesi kısmayı unutunca tel çaldı. Johny be good çalmaya başladı. Normalde böyle seylere tapki gösterir ya hocalar, kadın dans etmeye basladı :)) O kadar eglenceli bi sarkı. Tabi kadın dans ederken tüm dönem boyunca cekilememis kopyaya kendini kaptrdı sınıf :D

Cevap Yaz
0
0
WK07X (Profesyonel) | 30 Ağustos 2010, 21:00

bu  adamı tek geçerim pulp fiction ve back to the future gibi iki filmde müzikleri kullanılmış ...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz