Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Andy Warhol

Flesh Fragmanı
Andy Warhol profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
11 oy
11 kullanıcının favorisi

Andy Warhol

ABD

6 Ağustos 1928

22 Şubat 1987

Biyografisi

Andy Warhol, Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir. Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanır. Sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir.

Warhol çektiği kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü\'nü kazandı. Ayrıca \'Empire\' ve \'Sleep (uyku)\' isimli iki deneysel uzun film çekti. Bu filmlerden \'Empire\' 8 saat sürüyordu ve yapımı, Empire State Building\'in karşısına konulmuş bir kameranın 8 saat boyunca sabit bir noktada çalıştırılmasıyla gerçekleşmişti. \'Sleep\'in konsepti de buna benziyordu. Uyumakta olan birinin 6 saatlik uykusunu görüntülüyordu. Warhol, kendisiyle yapılan bir röportajda \'Birisinin yazdığı kitabı okumaktansa, kendine iç çamaşır alışını seyretmeyi tercih ederim\' demişti.

Warhol\'un 1966\'da yaptığı \'Chelsea Girl\' adlı filmi, ticari salonlarda gösterilen ilk underground film olarak tarihe geçti. \'67 yılında Warhol üniversitelerde konuşmalar yapmaya başladı. Konuşmaları o kadar başarılı olmuştu ki, bazı üniversiteler, onun yerine konuşma yapması için Warhol\'a benzeyen tiyatrocularla anlaşmaya başladı.

Ayrıca Nico ve Velvet Underground\'ı Andy Warhol keşfetmiştir. Andy Warhol\'un pop-art\'ı, Velvet Underground\'ın bütün etkinliklerinde kendisini gösterir. Grubun vokalisti Lou Reed 80\'li yılların Chuck Berry\'si olarak sunulacaktı.

3 Haziran 1968\'de Warhol\'a, radikal bir grubun üyesi olan Valerie Solanas tarafından suikast girişiminde bulunuldu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Warhol göğsünden aldığı üç yara nedeniyle önce öldü sanıldı, kalp masajıyla hayata döndürüldü.

22 Şubat 1987 de ise vefat etmiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
sLnMori (Artist) | 23 Ağustos 2011, 04:07

Sadece dönemine değil, bütün bir yüzyıla ve hatta gelecek asra tarz kazandıran, buram buram yaratıcılık kokan bir deha. Neden sinemaya giripte kendini heba etmiştir anlamam. Dokunduğu herkesi meşhur yapmasıda övünüldüğü bir özelliği. Dünyaya onun gibi farklı kafalardaki homolar lazım, onun bize yaşattığı pop - art akımına göz gezdirdiğimizde, onun dünyaya bir kere gelip, farklı açılar kazandırıp giden tiplerden olduğunu anlamamız zor değil. Büyük adamlardansın Andy.

Cevap Yaz
0
0
velvetunderground (Figuran) | 19 Haziran 2010, 00:38

Clockwork Orange'ı çekmeyi ilk akıl eden, 6 saat uyuyan insanı çekmek ya da Edie'nin bir gününü çekmek gibi absürd ve anlamsız fikirleri olan, 21. yüzyıl sanatına yön vermiş, pop art'ı yaratmış insan... Fabrikasından Nico, Ingrid ve Edie S. gibi binbir ikon çıkarmıştır. Filmlerinin pek izlenecek gibi olmadığı söylenir ama günümüz sanatına etkisi yadsınamaz (birden fazla renkte gölgelendirilmiş fotolar, yanyana dizilmiş onlarca Campbell's çorba kasesi, ya da sadece bir muz...).
''Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak'' demiş ve 21. yüzyılın 'şöhret' meselesi ile ilgili belki de en doğru yorumu yapmıştır.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz