Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dido

Dido profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
16 oy
9 kullanıcının favorisi

Dido

İngiltere

25 Aralık 1971

Biyografisi

Asıl adı “Dido Florian Cloud de Bounevialle Armstrong” olan Dido, 25 Aralık 1971 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. 6 yaşında Londra’daki Guildhall Müzik Okulu’na başlayan Dido, burada keman ve piyano eğitimi alır.

1995 yılında demo şarkılar kaydetmeye başlayan ve yerel gruplarda vokalistlik yapan Dido, ağabeyi Rollo Armstrong’un da üyesi olduğu “Faithless” grubu ile çalışmaya başladı. Grubun ilk albümü “Reverence”da bulunan “Flowerstand Man” şarkısını yazan ve seslendiren Dido, ikinci albümde de katkılar sağladı ve kendi şarkılarını da yazarak solo kariyeri için önemli bir adım atmış oldu.

1999 yılında ilk albümü “No Angel”ı piyasaya süren Dido; albümde yer alan “Here With Me”, “Thank You” ve “Don’t Think Of Me” parçaları ile oldukça dikkat çekti. “Here With Me” şarkısı başarılı Amerikan dizilerinden biri olan “Roswell”in tema müziği olarak da kullanıldı. Eminem’in “Stan” parçasında “Thank You”nun samplelarını kullanması ise Dido’nun tüm dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Dido’nun 2003 yılında piyasaya sürdüğü, ikinci albümü “Life For Rent”; İngiltere’nin en hızlı satan albümlerinden biri oldu. “White Flag”, “Life For Rent”, “Sand In My Shoes” gibi birbirinden başarılı şarkıların yer aldığı albüm, 21. yüzyılda İngiltere’de en fazla satan 4. albüm ünvanını aldı. Ayrıca 2004 yılında düzenlenen Grammy Ödülleri’nde “White Flag” ile en iyi kadın pop vokal performansı dalında aday gösterildi.

4 Brit ödüllü sanatçı 2005 yılında son albümü “Safe Trip Home” için Los Angeles ve Londra’da çalışmalarına başladı. Albümün prodüktörlüğünü ise kendisinin yanısıra Fiona Apple ve Kanye West gibi isimlerle çalışan Jon Brion ve ağabeyi Rollo Armstrong üstlendi. 2008’in son günlerinde ülkemizde de piyasaya çıkan albümün ilk çıkış parçası ise “Don’t Believe In Love” oldu. Sanatçının duygu yüklü bu albümünde ayrıca, Brian Eno’nun desteği ile hazırlanan bir şarkı da yer alıyor.

Yorumların yönü ne olursa olsun Dido; etkileyici sesi, özgün müziği ve olgun kişiliğiyle popüler müziğin önemli kadın şarkıcıları arasındaki yerini aldı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (3)

Avatar
sovalye82 (Jön) | 31 Temmuz 2013, 23:13

insanı rahatlatıcı sese sahip

Cevap Yaz
0
0
SlimMathers (Figuran) | 8 Temmuz 2012, 17:35

eminem le yaptıkları düet stan gerçekten çok güzel . herkez dinlemeli . nakaratı thank you şarkısından alınmış.

Cevap Yaz
0
1
bason (Figuran) | 8 Haziran 2011, 11:37

Müthiş bir sestir 99 yılında no angel ile gönlüme aklıma ruhuma işlemiştir...moderatörlüğünü yaptığım didonun türk fan sitesi vardır ancak oldukça boştur sitemiz ne yazık ki...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz