Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jack Kerouac

On The Road fragmanı
Jack Kerouac profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
16 oy
7 kullanıcının favorisi

Jack Kerouac

ABD

12 Mart 1922

21 Ekim 1969

Biyografisi

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Popüler Yorumlar
irishman (Artist) | 13 Kasım 2012, 19:08

Biraz da "JACK KEROUAC" konuşsun... "Ben hayatım boyunca pranga mahkumiyetlerinden kaçan köksüz bir ağaç oldum. Ne durmayı ne de aynı yolu ileri geri kat etmeyi severim. Bana sorarsanız, gerçek yaşam hiç durmadan dosdoğru denize doğru gitmektir." "Gün içinden fotoğraflar çekip, her küçük ayrıntısını yazıyordum bu küçük fotoğrafların. Yazdıklarım satırlarla ifade edilen yaşama fotoğraflarıydı." "Neil Cassady ile çıktığımız, bitmesini hiç istemediğim o sihirli yolculuk hayatımın akşını da değiştirdi. 'Anlatılmaz yaşanır' derler ya, işte öyle bir şeydi. Ama ben anlatmaya karar verdim, yolculuğun sonunda kendimi bir otel odasına kapattım. Daktilomun başından hiç kalkmayacaktım. Metrelerce uzunluğundan bir rulo aldım ve daktiloma yerleştirdim. Yol gibi, yolculuk gibi yazacaktım. Yolda yolunu kaybetmiş, arayışta olan bir gezgin gibi yazacaktım. Üç hafta sonra "Yolda" bitti. olması gerektiği tarzda, olması gerektiği gibi, caz gibi..." "Ben de çok özgür kaldım, çok dolaştım, çok açıldım. Zihnimin içine çöreklenmiş o eski dünyayı yerinden söküp attım. Galiba hep mutluluğu aradım ama mutluluğun yolu, mutluluğun harika, garip bir düş olduğunu anlamaktan geçiyor." "Şimdiki gençlerin tek derdi, üniversiteye girmek, evlilik öncesi cinsellikte fazla ileri gitmemek, iyi bir iş, ev, araba edinmek, çocuk sahibi olmak. Yazarken bile sıkılıyorum bunlardan. Aslında başka insanların hayatına karışacak biri değilim, herkes kendi kurallarına göre yaşamalı. Ama ben daha çok çılgın insanları kaile alırım. Yaşamak için çıldıranları. İçlerindeki ateşi tutkuyla besleyenleri." "Neredeyse tüm hayatım boyunca seyahat ettim ve yazdım. Günlük kaygılarla ömür tüketen insanlar gördüm. Otuz dört yaşına kadar araba kullanmadım, hiç ehliyetim olmadı. Çocukluğundan beri araba kullananlar ve ilk fırsatta ehliyet sahibi olanlar tüm ömürlerini ev-iş arasında yol yaparak harcarken ben dünyayı gezdim." "Yıldızları o kadar uzun zaman izledim ki onların birer sözcük olduğunu düşünüyorum artık. Bedenim dünyanın hangi ücra köşesine savrulursa savrulsun doğanın hüküm sürdüğü bu evrende her şey beynimin içinde olup bitiyor. Kafamın içindeki önyargılardan kurtuluyorum ve yaşamı olduğu gibi seviyorum." "Biraz fazla içiyorum galiba. Dün karnımda dayanılmaz bir acıyla hastaneye kaldırıldım. Ertesi gün siroz olduğum ortaya çıktı. Şiddetli bir iç kanamaya engel olamamışlar bu sabah, kuyruğu titretmişim. Kırk yedimde alkolden ölmüşüm. Bir yazar için benim gibi bir gezgin için yakışıklı bir son..." Beat Kuşağının efsane yazarı JACK KEROUAC... Saygıyla anıyoruz.

0
7
Tüm yorumlar (2)
Avatar
irishman (Artist) | 13 Kasım 2012, 19:08

Biraz da "JACK KEROUAC" konuşsun...

"Ben hayatım boyunca pranga mahkumiyetlerinden kaçan köksüz bir ağaç oldum. Ne durmayı ne de aynı yolu ileri geri kat etmeyi severim. Bana sorarsanız, gerçek yaşam hiç durmadan dosdoğru denize doğru gitmektir."

"Gün içinden fotoğraflar çekip, her küçük ayrıntısını yazıyordum bu küçük fotoğrafların. Yazdıklarım satırlarla ifade edilen yaşama fotoğraflarıydı."

"Neil Cassady ile çıktığımız, bitmesini hiç istemediğim o sihirli yolculuk hayatımın akşını da değiştirdi. 'Anlatılmaz yaşanır' derler ya, işte öyle bir şeydi. Ama ben anlatmaya karar verdim, yolculuğun sonunda kendimi bir otel odasına kapattım. Daktilomun başından hiç kalkmayacaktım. Metrelerce uzunluğundan bir rulo aldım ve daktiloma yerleştirdim. Yol gibi, yolculuk gibi yazacaktım. Yolda yolunu kaybetmiş, arayışta olan bir gezgin gibi yazacaktım. Üç hafta sonra "Yolda" bitti. olması gerektiği tarzda, olması gerektiği gibi, caz gibi..."

"Ben de çok özgür kaldım, çok dolaştım, çok açıldım. Zihnimin içine çöreklenmiş o eski dünyayı yerinden söküp attım. Galiba hep mutluluğu aradım ama mutluluğun yolu, mutluluğun harika, garip bir düş olduğunu anlamaktan geçiyor."

"Şimdiki gençlerin tek derdi, üniversiteye girmek, evlilik öncesi cinsellikte fazla ileri gitmemek, iyi bir iş, ev, araba edinmek, çocuk sahibi olmak. Yazarken bile sıkılıyorum bunlardan. Aslında başka insanların hayatına karışacak biri değilim, herkes kendi kurallarına göre yaşamalı. Ama ben daha çok çılgın insanları kaile alırım. Yaşamak için çıldıranları. İçlerindeki ateşi tutkuyla besleyenleri."

"Neredeyse tüm hayatım boyunca seyahat ettim ve yazdım. Günlük kaygılarla ömür tüketen insanlar gördüm. Otuz dört yaşına kadar araba kullanmadım, hiç ehliyetim olmadı. Çocukluğundan beri araba kullananlar ve ilk fırsatta ehliyet sahibi olanlar tüm ömürlerini ev-iş arasında yol yaparak harcarken ben dünyayı gezdim."

"Yıldızları o kadar uzun zaman izledim ki onların birer sözcük olduğunu düşünüyorum artık. Bedenim dünyanın hangi ücra köşesine savrulursa savrulsun doğanın hüküm sürdüğü bu evrende her şey beynimin içinde olup bitiyor. Kafamın içindeki önyargılardan kurtuluyorum ve yaşamı olduğu gibi seviyorum."

"Biraz fazla içiyorum galiba. Dün karnımda dayanılmaz bir acıyla hastaneye kaldırıldım. Ertesi gün siroz olduğum ortaya çıktı. Şiddetli bir iç kanamaya engel olamamışlar bu sabah, kuyruğu titretmişim. Kırk yedimde alkolden ölmüşüm. Bir yazar için benim gibi bir gezgin için yakışıklı bir son..." Beat Kuşağının efsane yazarı JACK KEROUAC... Saygıyla anıyoruz.

Cevap Yaz
0
7
lamb (Dublör) | 10 Ocak 2011, 22:43

3 haftada yazılan ve sadece rulodan oluşan-evet bildiğiniz tuvalet ya da faks kağıdı rulosu- ve 50 lerin 60 ların en çok da saykodelik 60 ların izini bulabileceğiniz bir kitabın muazzam yazarıdır. bildiğim 5*6 kitabı vardır.zaten 47 yıl yaşamıştır,daha yazacak çok şeyi olmasına karşın,on the road da yazdıklarını birebir uyguladığı için 47 sinde ölmüştür bence.hani ilk ağızdan,noktasına bile dokunmadan bir hikayeyi dinlemek isersiniz ya,saf,el değmeden,olabildiğince açık ve yalın. işte bu adamın dili öyle. sizinle konuşur gibi yazmış.uyanmış yazmış,kafa bulanmış yazmış,sevişmiş yazmış,aç kalmış yazmış,aşık olmuş yazmış.
bende hep 60 ların çocuğu olma ütopyası oldum olası var.ve hiçbir zaman çiçekçocuğu olamayacağım.ne büyük yara!
o dönemlerin ayrıntalarına göz atmak isteyenlere tavsiye ederim.orijinal rulo baskısı mevcut,büyük kitabevlerinde ve ailemizin sahaflarında mevcut.
içinde biraz 60 ruhu barındıran,yolda olmayı isteyen ama hiç yola çıkamamış bir tip varsa arkadaş,bu kitabın yazarı tam sana göre.küfrü de bol,cıgarası da.farklı deneyimler de bu adamın hafızasında,sonsuz hayal de.ben çok sevdim.diğer kitaplarını da alacağım.on the road,bir numara.keşke 50 leri 60 ları görseydim dedirten bir kitap ve hikaye.ayrıca 7 yıl bastıramamış kitabevlerine,yasak!eee,o kadar açık yazarsan hacı,basmazlar tabi. sen yırtıp yakmadıklarına dua et :)

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz