Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Charlie Parker

Hayat Avcısı Türkçe Altyazılı Fragman
Charlie Parker profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.3/ 10
7 oy
2 kullanıcının favorisi

Charlie Parker

ABD

29 Ağustos 1920

12 Mart 1955

Charlie Parker Biyografisi

Charles "Bird" Parker, Jr. (d. 29 Ağustos 1920 – ö. 12 Mart 1955) ABD'li caz sanatçısı ve saksafon yorumcusu.

 

Babası da müzisyen olan Charlie Parker, müzikle çocuk yaşlarda tanıştı. Caz müziğinin Dünya tarihinde çok büyük bir isim yapan Charlie Parker, ölürken beş parasız ölmüştür.

 

Fırtınalı yaşamının noktalanmasından önce, yaşantısını müziğinde hissettirebilmeyi başarmış, eserleriyle birçok müzisyeni etkileyerek yol göstermiştir.

 

Müzik kariyerinin erken yaşlarında 'Bird' (Kuş) lakabını almıştır. Bu takma ismin geçmişi hakkında birçok söylenti bulunmaktadır.

 

Parker'ın beste yapmadığı, notaları yazmaya fırsatının olmadığı bilinir. Bestelerinin çoğunu Dizzy Gillespie’ye yazdırmıştır. Buna rağmen caz tarihinin gelmiş geçmiş en büyük saksofoncusu olarak anılır. Alto-saksofoncu olan Charlie Parker, özel yaşamında müzikle ilgili konuşmaktan pek hoşlanmaz ve bu konuda: "Müzik, sizin kişisel deneyiminiz, düşünceleriniz, aklınızdır. Ne yaşıyorsanız çaldığınızdan o duyulur. Müzikte sınırlar çizilmeye çalışılıyor. Sanatta sınır olur mu?" derdi. Sınırsızlığa içten bağlıydı. Klasik müziğe çok özel bir ilgi duyardı.

 

Bir caz türü olan bebop'un kurucusu olan "Bird", doğaçlama çalmakta da ustaydı.

 

Uyuşturucu batağına saplanan Charlie Parker, 34 yaşında yine uyuşturucu yüzünden öldü. Carnegie Hall Konser Salonu’nda kendisi için düzenlenen özel törene (Jam session) müzik dünyasının bütün ünlü isimleri katılmıştır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
buseterim (Dublör) | 22 Mart 2013, 22:42

Amerika ve ispanya arasında geçen kayıp çocuk ve sahtekar bir gencin hikayesi.Şaka gibi insanın inanası gelmiyor,nasıl milleti kandırmış hemde iki ülke yetkililerini. Allah aileleri böyle duruma düşürmesin inanmakmı istediler yada başka şeyler mi var bilemiyorum ama çok üzücü her durumdada.belgesel deyip geçmeyin zaten yaşanmış olması yeterli..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz