Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Dita Von Teese

Nurse 3D Fragman
Dita Von Teese profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
28 oy
20 kullanıcının favorisi

Dita Von Teese

ABD

28 Eylül 1972

Biyografisi

Michigan'da doğan Dita Von Teese çocukluğundan beri 1940'ların modasıyla çok ilgiliydi. Manikürcü annesi de Sweet'e o dönem kıyafetlerini alıyordu. Bir diğer hobisi de baleydi. 13 yaşında solo olarak ilk büyük gösterisini yaptı. Gençliğinde ise babasının Playboy dergilerinde gördüğü iç çamaşırı modelleri dikkatini çekti. 15 yaşında bir iç çamaşırı dükkânında çalıştı. O senelerde ilk korsesini aldı. 19 yaşındayken bir striptiz kulubünde dans etmeye başladı. Bu sıralarda adını "Dita" olarak kullanmaya başlamıştı. Diğer dansçılardan onu ayıran kendine has saç modeli ve eldivenler gibi eski moda kıyafetler kullanmasıydı. 1992'de kendi web sitesini açtı. Sitesi internetteki ilk model sitelerinden biri oldu. Eski moda giyimiyle fetiş bir model olarak dikkat çekiyordu. Bir çok fetiş dergisinde kapak oldu. 1999, 2001 ve 2002'de playboy dergisine çıktı. 2002'de kapak olarak çıkınca Playboy üyeleri bir tane de soyadının olmasını isterler. Dita da telefon rehberindeki "Von Treese" adını ister. İsmin yanlış yazılması ona şimdi kullandığı isim olan "Dita Von Teese"'i kazandırır.1993'te Dita müzikli gösterilerine başlamıştı. Kendisi Burlesque akımına adamıştı. Burlesk, 1700'lerde ortaya çıkmış alaylı, komik, mantıkdışı ve kaba gösteri içeren bir sanat akımıdır. Dans gösterilerinde 1930lar ve 1940ların kıyafetlerini giyiyordu. Kullandığı bir çok ilginç materyalin en önemlisi içinde dans ettiği martini bardağıydı. Yaptığı dans marilyn manson klibi mobscene 'de de yer almaktadır. Ayrıca Çarli'nin Melekleri'nin ikinci filminde Cameron Diaz bu şovu yapmıştır ve teşekkürlerde Dita Von Teese yer almaktaydı.

2001'de tanıştığı marilyn mans onile kısa zamanda sevgili olmuştu. 28 Kasım 2005'te Alman sanatçı Gottfried Helnwein'ın İrlanda'daki evinde Manson ile evlendi. Kedileriyle beraber yaşayan çift Marilyn Manson'ın yeni bir kızla beraber olması yüzünden çatırdadı ve 2007'de çift ayrıldı.

Von Teese özellikle 2004'ten beri bir çok moda festivalinde podyuma çıkmaktadır. 2005'te "Burlesque and the Art of the Teese/Fetish and the Art of the Teese" adlı kitabını çıkardı. Von Teese aynı sene "The Death of Salvador Dali" adlı ödüllü bir kısa filmde de oynadı. En son oynadığı film de 2007 tarihli "The Boom Boom Room" olmuştur.

 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Tüm yorumlar (2)

Avatar
diziVEfilm (Dublör) | 12 Şubat 2010, 23:57

Sinemada aranan niteliklere sahip bir kadın(fiziksel olarak) ama demek ki sadece fiziki yeterlilik yetmiyor.

Cevap Yaz
0
0
Rulemaster (Amatör) | 22 Eylül 2009, 15:15

Ben bu kadını çok beyeniyordum, ama beklediğim başarıyı yakalayamadı. Çok üzgünüm gerçekten... Sinemada bir yıldız olabilirdi...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz