Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Apocalyptica

Metallica: Some Kind Of Monster (2004 Fragmanı
Apocalyptica profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
56 oy
64 kullanıcının favorisi

Apocalyptica

Finlandiya

1 Ocak 1996

Biyografisi

1996 senesinde 4 çellocu Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Max Lilja ve Antero Manninen tarafından Helsinki’de kurulan Finlandiyalı senfonik metal grubu Apocalyptica, ilk başta Teatro Heavy Metal Club adlı mekanda Metallica parçalarını baştan yorumlayarak performanslarda bulunuyordu. Burada Zen Garden Records adlı bağımsız plak şirketinden Kari Hynninen ile tanışan dörtlü, kısa zaman içerisinde şirketle anlaştı ve ilk albümün çalışmalarına yöneldi.

1996 senesinde “Plays Metallica by Four Cellos” adlı ilk albümünü yayımlayan Apocalyptica, albümde Metallica’nın 8 parçasını çello ile baştan yorumladı. Albümde yer alan “The Unforgiven” parçasına bir video klip çeken grup, farklı tarzıyla birçok müzikseverin ilgisini çekmeyi başardı.

1998 senesinde “Inquisition Symphony” adlı 2. albümünü Otto Donner ve Hiili Hiilesmaa prodüktörlüğünde piyasaya süren Apocalyptica, albümde 4 Metallica, 2 Sepultura, 1 Faith No More ve 1 de Pantera parçasının baştan yorumunu bulundurdu. Ayrıca albümde “Harmageddon”, “M.B.” ve “Toreador” adlı 3 tane de yeni kompozisyona imza atan dörtlü, albümden “Harmegeddon” ve “Nothing Else Matters” parçalarına birer video klip çekti. Bu arada 1999 senesinde Antero Manninen grupta ayrılırken, kadroya Perttu Kivilaakso eklendi.
2000 senesinde “Cult” adlı 3. albümünü hayranlarına sunan Apocalyptica, albümde ilk kez enstrümanlarında efektler kullandı. Albümde 2 Metallica parçasını baştan yorumlayan grup, ayrıca Norveçli besteci Edvard Grieg’in “Hall Of The Mountain King” parçasını da baştan performe etti. Albümün geri kalanı yeni bestelerden oluşurken, bazı özel baskılarda ise ekstra olarak hayranlara bir CD daha ulaştırıldı.

2002 senesinde “The Best Of Apocalyptica” adlı derleme albümü yalnızca Japonya’daki hayranlarına ulaştıran Apocalyptica, aynı sene Max Lilja’nın gruptan ayrılmasıyla yola üç kişi devam etme kararı aldı. 2003 senesinde “Reflections” adlı 4. albümünü yayımlayan grup, albümde Rammstein’ın “Seeman” adlı parçasını baştan performe etti. Albümdeki 5 parçada Slayer’ın davulcusu Dave Lombardo konuk müzisyen olarak bulunurken, topluluk aynı sene albümü “Reflections Revised” ismi altında yeniden piyasaya sürdü ve bu yeni baskının içerisinde 4 yeni parçasını ve bir de DVD bulundurdu.

2005 senesinde kendi ismiyle aynı ismi taşıyan 5. stüdyo albümünü müzikseverlere ileten Apocalyptica, albümde Lauri Ylönen, Ville Valo, Dave Lombardo ve Manu’yu konuk müzisyen olarak bulundurdu. Albüm sonrasında Mikko Sirén (davul) kadroya eklenirken, grup aynı sene Bullet For My Valentines grubunun “The Poison” albümüne de konuk oldu.
2006 senesinde “Amplified – A Decade of Reinventing the Cello” adlı 2 CD’lik 2. derleme albümünü yayımlayan Apocalyptica, albümde önceki albümlerde bulunan parçalarla birlikte Slayer’ın “Angel Of Death” adlı çalışmasının baştan yorumuna yer verdi.

17 Eylül 2007 tarihinde “Worlds Collide” adlı 6. stüdyo albümünü piyasaya süren Apocalyptica, albüme Slipknot’dan Corey Taylor, Lacuna Coil’den Cristina Scabbia, Therion’dan Mats Leven, Slayer’dan Dave Lombardo, Rammstein’dan Till Lindemann ve Three Days Grace’dan Adam Gontier’ı konuk müzisyen olarak davet etti. Albümde David Bowie’nin “Heroes” parçasını baştan performe eden grup, parçanın vokallerinde Till Lindemann ile biraraya geldi ve parçanın ismini “Helden” olarak belirledi. Albümden ilk single’ı ise Corey Taylor ile olan ortak çalışma “I’m Not Jesus”e seçen dörtlü, parçanın video klibiyle MTV Türkiye ekranlarında sıkça yer aldı.

Grup, 2008 senesinde kapsamlı bir dünya turnesine çıktı.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (15)
Avatar
BeyzaY (Figuran) | 7 Haziran 2013, 22:58

I dont care şarkıları ile tanıştığım grup.Şimdi bütün şarkılarını seviyorum.

Cevap Yaz
0
1
NeoEsperanza (Profesyonel) | 29 Temmuz 2011, 22:44

Çello İnsana Bu kadar mı huzur verir... Çok başarılı bir grup Nothing Else Matters, Stairway to Heaven .d herşey bu kadar güzel nasıl cover'lanır.. Harika bir grup.. En sevdiğim 5 parçasını sizlere tavisiye ediyorum..
-Nothing Else Matters
-Stairway to Heaven
-I Dont Care
-Bittersweet
-Seemann ft. Nina Hagen ft. Rammstein..
Harika Bir Grup...

Cevap Yaz
0
1
4ever (Dublör) | 11 Ağustos 2011, 23:09

Kesinlikle sana katılıyorum arkadaşım. Evde yalnız kaldığımda açıyorum apocalpyticayı ve dinliyorum gerçekten dediğin gibi insana huzur veriyor. Size7 apocalpytica şarkısı:
-I dont care/ bittersweert/i'm not jesus/unforgiven/nothing els matters/End of me/angel/s.o.s

0
0
DarkeliaHll (Profesyonel) | 1 Temmuz 2011, 12:07

Hayranı olduğum çello grubu !
Çello'yu çok severim. Sürekli solo olarak dinlerdim. Apocalyptica'yı tanıyınca sürekli onları dinlemeye başladım.Yaklaşık 4-5 senedir sürekli  dinlediğim ve şarkılarından hiç mi hiç sıkılmadığım tek gruptur.Metallica'nın mükemmel parçalarını çok başarılı coverlayan ve de dinllettiren gruptur.Ayrıca Eicca Toppinen'ı çok severim.. Onun o çello çalarken kendinden geçmesi ve  dümdüz ve sapsarı saçlarını deli gibi sallamasına bitiyorum diyebilirim.
Notting Else Matters, One, Hope , Path , Beyond Time ayrıca Cristina Scabbia ile olan SOS , Adam Gontier ile olan I Don't care , Gavin Rossdale ile olan End Of Me ve Angelzoom ft. Apocalyptica Turn the Sky şakıları mükemmeldir. Herkese tavsiye ederim.

Cevap Yaz
0
0
masterdemons (Dublör) | 15 Mayıs 2011, 00:25

Son 1-2 yılda çok sık dinlediğim grupların başında geliyor.Metallıca coverları mühteşem yaptıkları işlerde büyük bir emek var beğenerek takip ettiğim bir grup bana çello'yu sevdirdiler:)))

Cevap Yaz
0
1
ceren7 (Dublör) | 17 Nisan 2011, 12:20

I don't care şarkıları mükemmelden de öte. grup zaten süper. ne diyeblrm ki :)<3

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz