Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Richard Dawkins

Richard Dawkins profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
20 oy
16 kullanıcının favorisi

Richard Dawkins

Kenya

26 Mart 1941

Biyografisi

Clinton Richard Dawkins (d. 26 Mart 1941), Britanyalı etolog, evrimci biyolog ve yazar. Oxford Üniversitesi bünyesinde 1995 yılında onun için Charles Simonyi tarafından oluşturulmuş Simonyi Professorship for the Public Understanding of Science kürsüsünde 2008 yılında emekli oluncaya kadar görev yapmıştır.

Dawkins 1976 yılında yayınlanan The Selfish Gene adlı eseriyle gündeme gelmiştir. Eserde genlere dayanan evrim merkeze alınmış ve meme adında bir terim ortaya atılmıştır. 1982 yılında kaleme aldığı The Extended Phenotype adlı eserde evrimsel biyolojiye katkıda bulunarak genlerdeki fenotip etkisine bağlı değişmelerin sadece organizmanın gövdesiyle sınırlı kalmadığını, diğer organizmayı ve çevreyi değiştirdiğini belirtmiştir. 

Dawkins ateist ve hümanisttir, British Humanist Association Başkan Yardımcılığını yürütmektedir. Evrenin oluşumuna dair yaradılışçı inanışlara karşı çıkışıyla bilinir. 1986 yılında basılan Kör saatçi adlı kitabında yaşayan organizmaların karmaşıklığından ötürü var olduğuna inanılan tasarımcı fikrine saldırır. Ve evrim sürecinin, doğal seleksiyon sayesinde kör bir saat üreticisi gibi çalıştığını öne surer. Bu dönemden sonra çok sayıda popular bilim kitabı yazmış, televizyon ve radyo programları yapmıştır. 2006 yılında basılan kitabı Tanrı Yanılgısı’nda bir yaradanın olmadığını öne sürmüş, dinsel inancın bir aldanma olduğunu söylemiştir. Kitapları 31 dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır. Bu konular üzerine çektiği belgeseller de mevcuttur.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (4)

Avatar
Hasan Dinç (Profesyonel) | 22 Haziran 2015, 17:20

Dinlerin insanların yüreğindeki sevgiyi nasıl yok ettiğini gösteren çağımızın en büyük bilim insanlarından. Yüreğinde bilim aşkı olmayanların nefret ettiği muhteşem bir düşünür. Beynini özgürleştirmek istiyorsan Dawkins'i takip et.

Cevap Yaz
0
1
BatesNorman (Profesyonel) | 18 Eylül 2014, 02:37

Bilim dünyasının en efsane biyologlarından.Çığır açacak fikirler sahip.Günümüzde bu kadar zeki insan kalmadı gibi.

Cevap Yaz
0
2
emre_uysl (Figuran) | 19 Mayıs 2013, 11:20

Ozulucan gibi süper zekaların onu anlamasını beklemek hayal olurdu zaten. Richard Dawkins en iyi biyologlardan biridir kesinlikle. Bu adamın tek sorunu dinlerle ve tanrıyla değil. Tek derdi daha yaşanılabilir, dogmalardan uzak bir dünya. Burçlara bile karşı çıkıyor. Çünkü burçlardan dinler gibi dogmalardan ibaret. Ama bilimle ilgisi olmayan insanlara göre o sadece ateist biri. Bilmeden konuşan insanlara sahip bir ülke olarak dawkins'i anlamayanların olması normal. Kendini bilime adamış büyük bir bilim adamıdır kendisi.

Cevap Yaz
0
2
emre_uysl (Figuran) | 4 Temmuz 2013, 14:22

Senin düşüncene karşı bir şey söylediğim için mi kuru yorumlarla yaşıyorum :) Evet sen haklısın tamam

0
0
ozulucan (Artist) | 30 Haziran 2013, 23:34

Beni dikkate alıp değerli yorumunda yer verdiğin için teşekkürler. Umarım anladığını bize de anlatırsın ki, biz de faydalanalım; ya da her gün oturduğun o sandalde de oturup, bilgisayar karşısında, sınırlı kaynakla "anti-" cilikle ona buna karşı çıkarsın ve facebooktan iki "like" ile dünyayı kurtarırsın.
Seçim senin dostum.
Ya adım at, ya da atılan adımı mantıklı bir şekilde destekle; sadece kuru yorumlarla yaşadığını belli etme.

0
0
ozulucan (Artist) | 4 Eylül 2011, 16:18

Yaptığı bir interview de 'evreni oluşturan bir yaratık olmalı, bir zeka olmalı, bizi var eden birşey olmalı' diyip de, karşısındaki kendine 'ama bu düşüncelere rağmen tanrıya inanmıyorsunuz' dediğinde 'hayır evreni ve bizleri ufolar yaratmış olabilir' diyen olamayacak olanların olabilitesine kapılıp tapan, Illuminati'nin köpeği, saldırgan ateist, yobazın teki...
Söylediğine göre maymunların 5. dereceden kuzeni olurmuş.

Cevap Yaz
8
1
Görüşleriniz