Peyman Moaadi

8,6 33 oy

Peyman Moaadi Biyografi

Peyman Moaadi, İranlı aktör. Asghar Farhadi'nin Elly Hakkında ve Bir Ayrılık filmlerindeki rolleriyle tanınmaktadır. Ayrıca bir Hollywood yapımı olan Camp X-Ray'de başrolde oynamıştır.

Moaadi, İranlı bir ailenin çocuğu olarak 1971'de New York'ta dünyaya geldi. Karaj'daki İslami Azad Üniversitesi'nde Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirdi. 2000'lerin başında senarist olarak sinema dünyasında kendine bir yer edindi. 2009'da Asghar Farhadi'nin Elly Hakkında (About Elly) filminde ilk önemli oyunculuk deneyimini yaşadı. 2011'de yine Farhadi'nin Bir Ayrılık filminde Leyla Hatemi ve Şahab Hüseyni ile başrolü paylaşarak Nadir rolünde çok başarılı bir performans ortaya koydu. O yılki Berlin Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında -rol arkadaşları Hüseyni, Ali-Asghar Şahbazi ve Babak Karimi ile birlikte- Gümüş Ayı ödülünü kazandı.

2014 yapımı Camp X-Ray filminde Guantanamo'da tutulan Ali Amir adlı bir mahkumu canlandıran Maadi, Kristen Stewart'la birlikte çalışma fırsatı buldu. Ayrıca The Night Of dizisinde Salim karakteriyle kendine yer buldu.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!