Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Loreena Mc'kennitt

Loreena Mc'kennitt profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
40 oy
33 kullanıcının favorisi

Loreena Mc'kennitt

İrlanda

17 Şubat 1957

Biyografisi

irlanda asıllı kanadalı sanatçı, 1978'de Dumaurier yetenek taramasını kazandı, ülkesini aynı yıl UNESCO'nun Paris merkezinde ve yeniden 1985'te Japonya'daki Expo'da temsil etti. 1980'lerde Kanada’nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford'a (Ontario) taşındı; "The Tempest" (1982) ve "The Two Gentlemen Of Verona" (1984) dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette'in "The Merchant Of Venice" prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.

1985'te McKennitt, "Elemental" adli ilk albümünü kaydederek çiftlik evinin önünden geçen köy yolunun adini taşıyan, çiçeği burnunda "Quinland Road" etiketi ile piyasaya sürdü. 1987 ve 1989'daki iki yeni albüm ve başarılı canlı performansları artan bir ilgi çekerek 1991'de Warner Music Canada ile yeni bir başlangıç oluşturacak nitelikte bir dağıtım anlaşması imzaladı; bunun ilk meyvesi olan "The Visit", uluslararası bir başarı kazanarak altın ve platin ödülleri listesinde ancak sanatçının diğer albümleri olan 1994'te "The Mask and Mirror" ve hatta daha da ötesi, dünya çapında hit olan "The Book of Secrets" geçebildi.

Peter Gabriel'in Wiltshire'daki Real World stüdyolarında kaydedilen "The Book of Secrets" Billboard Top 20 single olurken MTV video hiti "The Mummers' Dance" gerek ABD radyosunda gerek dünya çapında büyük bir başarı kazandı. Albüm dünya çapında dört milyonu aşan satış rakamlarını yakaladı. Önceki iki albüm gibi Billboard World Music listelerini tırmanarak listenin şimdiye dek en basarili "crossover" albümü oldu. Ayrıca Yunanistan ve Türkiye'nin albüm listelerine ilk kez girip 1 numaraya yerleşirken Kanada'da 3 numara olmanın yanı sıra, İtalya, Yeni Zelanda ve Almanya listelerinde ilk 10, ABD, İspanya ve Fransa listelerinde ise ilk 20 arasına girdi.

McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno'yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997'de Billboard'un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, platin ve çoklu platin sertifikaları elde etti.

Çeşitli filmler için müzik besteledi ve şarkıları çeşitli filmlerde yer aldı. Bunlar arasında "Jade", "Highlander III", "The Holy Man", "Soldier" ve "The Santa Clause" gibi Hollywood prodüksiyonlarının yani sıra Kanada Ulusal Film Kurulunun "Women And Spirituality" dizisi ve Jean-Claude Lauzon'un "Léolo" filmi yer almaktadır. Bir süre önce, 2001 yılında gösterime girmesi planlanan bir Kanada/Venezüella ortak yapımı olan "A House With A view Of The Sea" filminde kullanılmak üzere "Dante's Prayer" parçasının İspanyolca versiyonunu kaydetti. Eserleri ayrıca "Northern Exposure", "Due South", "Legacy", "Ez Streets", "Boston Public", "Big Kevin Little Kevin" ve "Strange Luck" gibi BİR ÇOK televizyon dizisinde de yer aldı. Loreena McKennitt ve müziği hakkında 1997 yılında yapılan 30-dakikalık bir belgesel olan "No Journey's End" gerek ABD gerekse diğer ülkelerin televizyonlarında yaygın biçimde gösterildi.

1999'da Loreena McKennitt, son kaydı olan ve grubu ile birlikte Salle Pleyel ve Massey Hall'de kaydedilen "Live In Paris and Toronto" isimli iki CD'li seti çikardi. Hayır amaçlı bir proje olan bu albüm, 1998'de Georgia Körfezindeki bir deniz kazasında yaşamlarını yitiren üç adam için Loreena McKennitt'in Ronald ve Richard Rees ile Greg Cook'un aileleriyle birlikte Kanada’da kurduğu "Rhe Cook-Rees Memorial Fund For Water Search and Safety" adlı kuruluşa gelir sağlamaktadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (10)

Avatar
MinorityReport6 (Dublör) | 14 Haziran 2015, 15:46

sesi büyüleyici

Cevap Yaz
0
0
donneric (Profesyonel) | 7 Temmuz 2011, 16:40

Beni en çok hüzünlendiren şarkılara sahip olan o hoş kadın... Kelt müziğine ruhunu veren, aşkla şarkılarını söyleyen o müthiş kadın... İşte benim en çok sevdiklerim ve beni hep ağlatan şarkıları:
- All Souls Night
- Bonnie Portmore
- Breaking The Silence
- Dante's Prayer
- Gloomy Sunday
- Penelope's Song
- The Bonny Swans
- The Dark Night Of The Soul
- The Gates Of İstanbul
- The Old Ways...

Cevap Yaz
0
1
belevery (Dublör) | 23 Aralık 2010, 22:17

artık yaptığı klasikmi tam  bilemicem ama klasik müzik türine önyargıyla yaklaşanlara dalga geçenlere vs bu kadının müzikleri kapak olmalı diye düşünüyorum.aynı şey enya içinde geçerli.

Cevap Yaz
0
0
Corleone23 (Figuran) | 31 Aralık 2010, 16:55

Kelt müzik

0
1
Ceon (Artist) | 21 Ağustos 2010, 22:32

O Mystic's Dream şarkısıyla beni büyüleyen ses.. Mutheşem bir sesi var, dinlerken dünyadan soyutlanmanıza sebep olan harika bir ses..

Cevap Yaz
0
0
RoomOfAngel (Artist) | 27 Mayıs 2010, 16:31

Mükemmel kelimesi bile loreena mckennitt için az.bu nasıl 1 ses nasıl 1 yorumdur.onu dinlerken kafamın boşaldığını hissediyorum her zaman.konserlerine gitme fırsatı bulamadığım için çok üzülüyorum.umarım 1 gün onu canlı dinleme fırsatı bulurum..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz